Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Misillemesi “75 Milyar Dolarlık ABD Ürününe Ek Tarife” Oldu

Daha önce Washington'un hamlelerine karşı önlemler almak zorunda kalacağını duyuran Çin, ABD malına ek tarife getireceğini açıkladı.
Çin’in Misillemesi “75 Milyar Dolarlık ABD Ürününe Ek Tarife” Oldu
Yorum

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, Cuma günü yaptığı açıklamada 75 milyar dolarlık ABD malına yeni tarifeler getireceğini ve Amerikan otomobillerindeki vergileri devam ettireceğini açıkladı.

Çin’in ABD’ye yaptığı ticaret konusunda karşı önlemler tehdidinin üzerine gelen açıklama, gerilimin daha da artacağına işaret etti. Çin Devlet Konseyi, 75 milyar dolarlık tarifelerin 1 Eylül ve 15 Aralık olmak üzere 2 kademede uygulanacağını söyledi.

1 Eylül’de ABD soya fasulyesine ve ham petrol ithalatına yüzde 5’lik ek tarife, 15 Aralık’ta da ABD otomobillerine yüzde 25’lik tarife uygulanacağı bildirildi.

Çin ABD 75 Milyar Dolar Tarife Konseyden yapılan açıklamada; “ABD tarafından alınan önlemlere yanıt olarak Çin de karşı önlem almaya zorlandı. Çin tarafı, ABD’nin Osaka toplantısının görüş birliğini izlemeye devam edeceğini, istişarenin doğru izine geri dönüp farklılıkları gidermesini, ekonomik ve ticari sürtünmelere son verme hedefine ulaşmak için Çin ile sıkı çalışmasını umuyor” ifadeleri kullanıldı.

Çin tarafından gelen 75 milyar dolarlık misilleme açıklamasının ardından hisseler daha düşük seviyeden açılış yaptı.

Çin’in Misillemesi 75 Milyar Dolarlık ABD Ürününe Ek Tarife Borsa Düştü Dow Jones Sanayi Ortalaması, 179 puan ya da yüzde 0.7 düşerken, S&P 500 yüzde 0.7, Nasdaq ise yüzde 0.9 geriledi. Ne var ki yatırımcılar FED Başkanı Powell’ın konuşmasını beklediği için kayıplar bir miktar yumuşatılmıştı. Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, yaptığı açıklamada Çin’in hareketinin işaretinin önceden verildiğini ve ABD ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması gerektiğini söyledi.

Navarro ayrıca ABD ekonomisinin yılın ilk yarısında yüzde 3’lük bir büyümeden yüzde 2.1’e düştüğünü çünkü FED’in oranları çok yüksek tuttuğunu iddia etti. Peter Navarro’nun Başkan Donald Trump gibi FED’i hedef alması dikkat çekti. FED’in faiz oranlarını çok yüksek tutmasının doları güçlendirdiğini ve ihracatı zorlaştırdığını iddia eden Navarro, Ağustos’ta 49.9’a düşen PMI verisinin ticaret savaşından ziyade güçlü doların suçu olduğunu öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu