Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Kuşak ve Yol Girişimi’nin Yeni Aşaması ile Küresel Hedeflerini Genişletiyor

Devlet Başkanı Xi Jinping'in en önemli sembol projesi olan Kuşak ve Yol Girişimi ile Çin, küresel hedeflerini genişletiyor.
Çin, Kuşak ve Yol Girişimi’nin Yeni Aşaması ile Küresel Hedeflerini Genişletiyor
Yorum

Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi üzerine bu hafta sonu Pekin’de sona eren forum, programın şimdi teknolojiyi ve uluslararası yönetişimi etkilemeye çalıştığını açıkça belirtti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in en önemli sembol projesi olan Kuşak ve Yol Girişimi, sadece bir altyapı projesi olmaktan çıktı.

Program, 6 yıl önce Çin’i Orta Asya, Avrupa ve Afrika ile bağlayan demiryolu ve deniz ticaret rotalarının oluşturulmasına odaklanarak başladı.

Programın Başlama ŞekliEleştirmenler, girişimin basitçe Pekin’i liman ve köprüler gibi projeler için borç verme yoluyla küresel etkisini yayma amaçlı bir markalandırma çalışması olduğunu iddia ediyorlar. Buna karşın Xi, şimdi daha da hedeflediğini açıkça gösterdi.

Bu hafta sonu Pekin’de sona eren 2. Kuşak ve Yol Forumu Çin’in önderliğindeki programın dünyadaki teknolojiyi ve yönetişimi etkilemek istediğini kanıtladı. The Economist Intelligence Unit’te Çin’in baş ekonomisti Tom Rafferty, “Zorlu altyapı projelerinden uzaklaşacak. Kuşak ve Yol Girişimi daha geniş bir alana sahip olacak,” dedi.

Rafferty, Çin liderinin programı, Çin’in küresel bir yönetim girişimi olarak gördüğünü gösterdiğini söyledi.

Xi'nin Programı Görme ŞekliXi’nin forumun Cuma günkü açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin’in Kuşak ve Yol aracılığıyla gümrük, vergi ve denetim gözetimindeki işbirliğini güçlendireceği ve teknolojik gelişme konusunda işbirliğini sürdüreceği ilan edildi.

Forumun sonunda yayımlanan ortak tebliğde, Kuşak ve Yol katılımcılarının finansal piyasalar arasındaki bağlantıyı güçlendirmeyi amaçladıklarını ve dijital altyapının geliştirilmesini teşvik ettiği de belirtildi.

Kuşak ve Yol Girişimi’nin kesin niteliğinin tespiti zor olsa da en son açıklamalar küresel etkiyi genişletmenin bir yolu olduğunu gösterdi.

Girişimin Kesin Niteliğini Belirlemek ZorGeopolitical Futures çevrimiçi yayın analiz direktörü Jacob Shapiro, “Kuşak ve Yol Girişimi’nin tanıtım aşamasının bittiğini söylemenin adil olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda ülke imzaladı, para dağıtıldı, bazı projeler tamamlandı ve diğer birçok proje başarısız oldu ya da yerinden çıkmadı,” dedi.

Shapiro, Çin’in önceki ve sonraki Avrasya güçlerinin uzun ve zor hedefleri olmasıyla, ne kadar ve hangi projelerde yer aldığı konusunda daha stratejik olmasını beklediğinden bahsetti.

Çin’in Orta Asya’daki başlıca ülkelerle yakın bir ilişkisi bulunuyor ve Avrupa’ya sağlam bir yol kat ediyor.

Çin Avrupa'ya İlerliyorMart ayında İtalya, bir mutabakat zaptı imzalayarak Kuşak ve Yol Girişimi’ni resmen onaylayan ilk G-7 ülkesi oldu. Lüksemburg ise birkaç gün sonra Pekin ile kendi anlaşmasını imzaladı. İsviçre desteğini resmileştirdi ve İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ueli Maurer geçen hafta sonu foruma ortak bir bildiri adı verilen yaklaşık 40 ulusal liderden biri oldu.

Katılımcılar arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Yunanistan Başbakanı Alesis Çipras da vardı. ABD ise üst düzey bir temsilci göndermedi. Net sonuç, 2017’deki ilk Kuşak ve Yol forumundan bu yana Pekin’in Washington gibi eleştirilere rağmen program için daha fazla ulusal destek kazandığı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu