Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Küresel Ekonomi ve Ticaret için Son Derece Önemli

Standard Life Aberdeen Başkanı Douglas Flint, Çin'in küresel ekonomi için halen çok önemli olduğunu söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Çin Küresel Ekonomi ve Ticaret için Son Derece Önemli
Yorum

Pandeminin ekonomileri sert vurduğu Nisan-Haziran döneminde GSYİH’de artış bildiren nadir ülkelerden Çin için iyimser yorumlar geliyor. Birçok kurum Çin için büyüme tahminlerini revize edip, ülkenin ekonomisindeki toparlanmanın üzerini çizerken, benzer yorumlar Standard Life Aberdeen Başkanı Douglas Flint’ten geldi.

CNBC’ye konuşan Flint, artan jeopolitik gerilimlere rağmen Çin’in dünya ekonomisindeki rolünün öneminin azalmadığını belirterek; “Çin’in küresel ekonomi ve küresel ticaret için çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Yedi ay önce, dünyadaki her bir şirket, Çin önderliğinde Asya’daki büyüme fırsatlarını fiilen gördü. Bunun değiştiğini sanmıyorum” ifadelerini ekledi.

Flint, ülkedeki çok güçlü orta sınıfın ve farklı bir yolla tüketme isteğinin, ekonomiyi yönlendirmeye devam edeceğini savundu.

Ancak jeopolitik gerilimlerin şirketler için yeni zorluklar yaratabileceğini de kabul etti. Çin ekonomisinin açılmaya devam ettiğini vurgulayan Flint, birçok büyük firmanın bu dönemde bile ülkedeki faaliyetlerini genişletmeye başladıklarını aktardı.

Bu durumun, Çin ekonomisinin küresel ekonomiye entegrasyonuna doğru devam eden ilerlemeyi gösterdiğini söyledi. Öte yandan ADB de kısa süre önce yayımladığı son ekonomik görünümünde Asya’nın 2020’de yaklaşık 60 yılın ilk daralmasını yaşayacağını bildirdi.

İkinci çeyrekte büyümeye dönen Çin’in bölgede gerilemenin üstesinden gelmiş birkaç ekonomiden biri olduğuna dikkat çekildi.
ADB Çin GSYİH Tahmin
Kaynak: ADB

2020’de Çin için yüzde 1,8 büyümeye ve 2021’de rakamın yüzde 7,7’ye yükseleceğine işaret etti. Ayrıca küresel ekonomideki daralma tahminini yüzde 6’dan yüzde 4,5’e çeken OECD de Çin hariç tüm G20 ülkelerinin 2020’de durgunluk yaşayacağını öngördü.

Asya Kalkınma Bankası (ADB) gibi OECD de Çin için 2020’de yüzde 1,8’lik GSYİH artışı tahmin etti. 2020’de ise yüzde 8’lik güçlü bir toparlanma olacağını bildirdi. Tüm bunların yanında kurum, yılın ikinci çeyreğinde OECD bölgesinde en iyi GSYİH performansını Çin’in gösterdiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu