Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Kredileri Eleştirilerine Yanıt: “Filipinler Borçlarını Ödeme Konusunda Asla Başarısız Olmadı”

Filipinler Maliye Bakanı Carlos G. Dominguez, Çin kredileri hakkında endişelenen insanlara karşı sert bir şekilde savunma yaptı. Detaylar haberimizde;
Çin Kredileri Eleştirilerine Yanıt: “Filipinler Borçlarını Ödeme Konusunda Asla Başarısız Olmadı”
Yorum

Filipinler Maliye Bakanı Carlos G. Dominguez, ülkesinin kredileri geri ödeme konusunda hiçbir zaman başarısız olmadığını söyledi. Yerel basında çıkan haberlerde Dominguez’in; “Filipinler asla ve asla borçlarını geri ödeme konusunda başarısız olmadı. Filipinler bunu en kötü zamanda bile yapmadı, en kötü zaman Marcos’tan hemen sonraydı” dediği belirtildi.

Bununla Dominguez, Filipinli diktatör Ferdinand Marcos’un 12 yıllık saltanatına gönderme yaptı. Maliye Bakanı’nın yorumları, Güneydoğu Asya ülkesinin Çin’e ve diğer ülkelere olan yükselen borcunu ödeme kabiliyeti hususundaki endişeler üzerine geldi.

Filipinler Maliye Bakanı Carlos G. Dominguez, ülkenin nakit sıkıntısı çektiği zamanlarda bile hiçbir zaman borcunu geri ödemekten geri kalmadığını vurguladı.

Filipinler Maliye Bakanı Carlos G. Dominguez Filipinler Her Zaman Borcunu ÖdediSonuçta Filipinler, Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte’nin kampanyası altında büyük altyapı projelerini finanse etmek için Çin ve diğer ülkelerden borç para almıştı ve yükselen borçlar, pek çok kişi için kaygılandıracak nitelikteydi. İşte bu endişeler ışığında konuşan Dominguez, “insanların neden borcu zamanında ödeyememe durumu olduğunu söylediğini bilmiyorum, bu insanların kendi ülkelerine inançlarının olmadığını söylemek anlamına gelir” dedi.

Burada gelişmekte olan pek çok ülkede olduğu gibi Güneydoğu Asya ülkesinde de Çin’in kredilerini geri ödemek için yeterli para üretilemediği söylemleri akıllara geldi.

Filipinler Maliye Bakanı Carlos G. Dominguez Çin Kredilerini Yanıtladı

Keza gözlemciler Sri Lanka’nın Çin şirketlerine borçlarını ödeyemediği 2017 yılında stratejik bir limanı Pekin’e devretmek zorunda kalması gibi diğer ülkelerin de aynı şeyi yaşamasından korkuyordu. Bu olay, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yönetimi iddiaları reddetmesine rağmen uluslararası toplum tarafından borç tuzağı diplomasisi olarak nitelendirilmişti.

Kaldı ki iddialar yüzünden pek çok ülke Bir Kuşak Bir Yol yatırımlarını azaltmaya başlamış, örneğin Pakistan, Myanmar ve Malezya Çin’in Modern İpek Yolu projelerinden çekilmeye yönelmişti. Eski Çin Dışişleri Bakanı ve Washington Büyükelçisi olan Yang Jiechi ise geçtiğimiz günlerde eleştirilere maruz kalan İpek Yolu projesini savunmuş, kritiklere sert sözlerle yanıt vermişti. Çin’in devasa altyapı girişimi konusundaki olumsuz yorumların, önyargılı ve taraflı olduğunu kaydeden diplomat, projenin açık, kapsayıcı ve şeffaf olduğunu vurgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu