Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Kredileri Kasım’da Güçlü Yükselirken Gizli Risk Artıyor

Çin’in yeni banka kredileri Kasım ayında beklenenden fazla artarken Iris Pang, gizli risklerin arttığı konusunda uyarıda bulundu. Detaylar aşağıda;
Çin Kredileri Kasım’da Güçlü Yükselirken Gizli Risk Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Merkez Bankası tarafından açıklanan veriler, kredi büyümesinin Kasım’da beklentilerin üzerinde arttığını gösterdi. Buna göre Çin bankaları, 2020 yılının Kasım ayında yeni yuan kredilerinde 1,43 trilyon yuan seviyesine çıktı. Rakam Ekim ayında verilen 689,9 milyar Çin yuanı ile 1 yılın en düşük seviyesinin neredeyse iki katı ve 1,4 trilyonluk beklentilerin üzerinde geldi.

Kasım ayında, banka kredileri genellikle bir hafta süren Ulusal Gün tatilinin ticari faaliyetleri etkilediği Ekim ayındaki yavaşlamadan toparlanırken Çin kredileri üzerine görüş bildiren Iris Pang, Çin kredileri artarken aynı zamanda gizli riskin de arttığını söyledi. Gölge bankacılığın Kasım ayında küçülmeye devam ederken bu yıl büyük miktarda devlet tahvili ihracı ile ilgili riskler konusunda endişelenmeye başladıklarını aktardı.

Kasım ayında kredi büyümesinin güçlü olduğunu belirten Pang, 1,43 trilyon Çin yuanı tutarındaki yuan kredilerindeki güçlü büyümeye ek olarak devlet tahvili ihracında 400 milyar CNY artış olduğunu hatırlattı.
Çin Banka Kasım Yeni Kredi
Kaynak: Trading Economics

Yuan kredilerinin çoğunu uzun vadeli hane ve şirket kredileri oluştururken Pang; “bu kredilerin ya ipotek ya da işin büyümesi için uzun vadeli krediler olduğuna inanıyoruz, buna karşılık kaldıraç kaldırma reformunun yeniden başlatılması nedeniyle yeni kurumsal tahvil ihracı yalnızca 86,2 milyar Çin yuanı seviyesindeydi ki bu da yıllık bazda 228,4 milyon Çin yuanı düşüşü temsil ediyordu” dedi.

Pang, piyasanın Çin’in şirket tahvillerinin geciken ödemelerine ve yeniden yapılandırma planlarına odaklandığını ancak bunun hem devlete ait hem de özel mülkiyetli ihraççılarla Çin’in kredi piyasasındaki risk hikayesinin sadece bir kısmı olduğunu dile getirdi. Bunun kısa vadeli bir risk olduğunu ekledi.

Bununla birlikte, devlet tahvillerinin ihraç edilmesinden kaynaklanan gizli bir uzun vadeli risk olduğunu belirterek Ocak-Kasım 2020 arasında 7,62 trilyon CNY tutarındaki ihraca atıfta bulundu. Bunun 2019’daki 4,72 trilyon Çin yuanı ihracının yüzde 161’i olduğunun üzerini çizdi.

Iris Pang, endişelerini şu sözlerla daha da açıklayarak notunu tamamladı:
Çin Kasım Kredi Büyümesi
Kaynak: Trading Economics

“Ekonominin işleyişini sürdürmek için daha fazla mali teşvik projesine ihtiyaç olduğunu anlıyoruz ancak bu mali paranın bir kısmının iyi harcanmadığından da endişe ediyoruz. Ayrıca ileri teknoloji projelerine yatırımla ilgili bazı yerel yönetim tahvil ihracı da vardır ve bunlardan bazıları verimli bir sonuç vermeyebilir.

Yatırımcılara bundan üç ila beş yıl sonra nasıl geri ödeme yapılacak? Bu, hükümetin üzerinde düşünmek için biraz zamana sahip olduğu uzun vadeli bir konudur. Aksi takdirde, birkaç yıl içinde yeniden kaldıraç kaldırma reformuna ihtiyaç duyulacaktır.”

Iris Pang, Ekim ayındaki kredi büyümesi verileri üzerine ise rakamın küçülme kaydetse de endişe verici olmadığını savunmuştu. Çin görünümü konusunda olumlu konuşan ekonomist; gölge bankacılığın her yıl küçülmeye devam ettiğini, bunun finans sektörü için iyi bir haber olduğunu da bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu