Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Kredi Büyümesi Teşvik Önlemlerinin Sürdüğünü Gösteriyor

ING ekonomisti Iris Pang, Çin’in kredi büyümesinin Ağustos’ta arttığını belirterek bunun teşvik önlemlerinin devam ettiği anlamına geldiğini söyledi.
Çin’in Kredi Büyümesi Teşvik Önlemlerinin Sürdüğünü Gösteriyor
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde GSYİH’sinde büyüme kaydeden nadir ülkelerden olan Çin, açıklanan son verilere göre Ağustos ayında yeni kredilerde beklenti üstü seviyeye çıktı.

Çin Merkez Bankası tarafından açıklanan veriler, Çin bankalarının Ağustos ayında bir önceki aya göre daha fazla yeni kredi verirken geniş kredi büyümesinin hızlandığını gösterdi.

Bu da ekonominin koronavirüs kaynaklı çöküşten kurtulmasına yardımcı olmak için devam eden politika desteğine işaret etti. Reuters’ın haberine göre bankalar yeni kredilerde 1,28 trilyon Çin yuanı seviyesine çıkarken rakam Temmuz’a göre yükseldi ve analist beklentilerini hafifçe aştı.

Reuters anketinde yeni yuan kredilerinin Ağustos ayında, ekonomi toparlanmaya devam ederken önceki ayın 992,7 milyar yuanından sonra 1,22 trilyon yuana yükseleceği tahmin edilmişti.
Çin GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Kurumsal krediler 264,5 milyar yuandan 579,7 milyar yuana çıkarken çoğunlukla mortgage olan hanehalkı kredileri Temmuz’daki 757,8 milyar yuandan 841,5 milyar yuana yükseldi. Yetkililer, bankaları COVID-19 pandemisinden etkilenen işletmelere yardımcı olmak için daha ucuz krediler sunmaya ve ücretleri düşürmeye çağırırken bu tür desteğin borç verenlerin marjlarını etkilediği kaydedildi.

ING’den Iris Pang de Çin’in kredi büyümesinin Ağustos ayında arttığının üzerini çizerek paranın bir kısmının üçüncü ve dördüncü çeyrekte GSYİH büyümesini artıracak altyapı teşviki için harcanmış olabileceğini dile getirdi.

Pang, Çin Merkez Bankası’nın günlük açık piyasa işlemleri aracılığıyla bu kredi büyüme ivmesini sürdürmesinin beklendiğini ekledi.

“Daha fazla kredi büyümesi, teşvik önlemlerinin devam ettiği anlamına gelir” diyen Pang, Temmuz’daki 1,69 trilyon Çin yuanından sonra toplam finansmanın Ağustos’ta 3,85 trilyon Çin yuanına yükseldiğini belirti.

PBoC’un daha fazla gevşemese bile kredinin büyümeye devam edeceğini öngören Pang, kredi verilerini analiz ederken, geleneksel altyapı teşviki ve 5G altyapısını içeren teşvik tedbirlerinin devam ettiğini düşündüklerini bildirdi.

“Bu projeler, üçüncü ve dördüncü çeyrekte GSYİH büyümesini desteklemeye devam edecek. Faiz oranlarında veya zorunlu karşılık oranında herhangi bir düşüş beklemememize rağmen, kredi büyüme ivmesinin yıl sonuna kadar devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.

USD/CNY tahminlerimizi 2020 sonuna kadar 6,97’den 6,70’e revize ettik. Bu, PBOC’un 2020’de daha fazla gevşemesini beklemediğimizden temelde zayıf doların bir sonucudur.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu