Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Komünist Partisi Evergrande’nin Kontrolünü Ele Geçirebilir

Emlak devi Evergrande'nin borcu krizinde kaynaklar Çin Komünist Partisi'nin kontrolü ele geçirmeye hazır olabileceği ifade ediliyor.
Çin Komünist Partisi Evergrande’nin Kontrolünü Ele Geçirebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaları bu hafta derinden etkileyen Evergrande borç krizi ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Emlak devinin 83,5 milyon dolarlık tahvil faizini ödeyip ödeyemeyeceği konusundaki endişeler artarken, Çin hükümetinden gelen destekler dikkat çekiyor.

Çin Merkez Bankası’nın 17 Eylül tarihinde piyasalara 13,9 milyar dolarlık fonlama yapmasıyla endişeler yatıştırılmaya çalışılırken, vade yaklaştıkça endişeler yeniden yükseldi. Çin Merkez Bankası’nın yaptığı fonlama ile Eylül’de ilk kez bankacılık sistemine bir günde 10 milyar yuanın üstünde kısa vadeli likidite sağlamış oldu.

Bu fonlama kısa süreli bir etki yaparken, küresel piyasalarda Evergrande’nin Çin’in Lehman Brothers’ı olabileceği yorumları dahi yapıldı. Şimdi ise Çin hükümetine yakın kaynaklara göre borçlu emlak devinin birkaç gün içinde açıklanabilecek yeni anlaşma ile üç ayrı kuruluş halinde yapılandırılması bekleniyor. Ayrıca kaynaklar, Çin Komünist Partisi’nin yakın bir anlaşma ile Evergrande’nin kontrolünü ele geçirmeye hazır olduğunu da ifade ediyor.

Yaşanan kriz sürecinde Evergrande hisseleri büyük kayıplar verirken, 5 günlük bazda %23,57 oranında değer kaybettiği dikkat çekiyor.
Evergrande Hisseleri Yüzde 0,44 Ekside Kapanış
Kaynak: MarketWatch

China Evergrande Group’un Hong Kong Borsası’nda işlem gören hisseleri, bugünkü işlemleri %0,44 oranında düşüşle 2.270 Hong Kong doları seviyesinden tamamladı. Hisseler dünkü işlemlerde 2.060 HK$ ile tüm zamanların en düşük seviyesini kaydederken, kapanışı 2.280 HK$ seviyesinden gerçekleştirmişti. Bugüne ise 2.360 seviyesinden başlayan hisseler, yeniden kazançlarını silerek 2.270 HK$ seviyesinden günü tamamladı.

Küresel borsaları takip etmek için tıklayın.

Evergrande hisseleri haftalık bazda %23’ten fazla değer kaybı yaşarken, aylık bazda %49,33 değer kaybetti. Bu kayıplar yılbaşından beri %84,77 seviyesinde gerçekleşirken, geçen yılın aynı gününe göre %85,81 oranında düşüş kaydetmiş oldu.

Evergrande’nin iflasının Çin ekonomisi üzerinde yol açacağı sorunların önüne geçmek için hükümet müdahalelerinin geleceği beklentileri artıyor. Ek olarak iflasın dünyaya yayılma ihtimali olduğu görüşleri de güçleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu