Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Kasım Ayı İhracatı Beklenmedik Düşüşüyle Ticaret Anlaşması İsteğini Aydınlattı

Çin'de bu yılın Kasım ayına ilişkin ihracat rakamları %1,1 oranında gerilerken, ABD'ye gerçekleştirilenlerde %23 düşüş gözlendi. Bu durum ülkenin ticaret anlaşmasını neden istediğini açıklar nitelikteydi.
Çin’in Kasım Ayı İhracatı Beklenmedik Düşüşüyle Ticaret Anlaşması İsteğini Aydınlattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Gümrük idaresinin açıklamasına göre, Çin’in 2019 Kasım ayına ilişkin ihracat verileri dolar bazında ve yıllık bazda %1,1 gerilemeye işaret etti. Ülkenin aynı dönemde ABD’ye yaptığı ihracatın ise %23 gerilemiş olması, aslında Çin’in ticaret anlaşmasına istekli olmasının nedenini ortaya koydu.

Beklenmedik şekilde gelişen bu gerileme ülkedeki zayıf talep sonucu oluştu. Ayrıca açıklanan rakamlar Şubat ayından bu yana kaydedilen en kötü seviye oldu. Bu sonuçlarla Çin’in ihracatı üst üste 12 ay boyunca gerilemesini devam ettirdi.

Çin’in Ekim ayına ilişkin ihracat ve ithalat verileri, dolar bazında ihracatın %0,9 oranında gerilediğini ortaya koymuştu. Ülkenin ithalatı ise yıllık bazda %6,4 düştü. Analistlerin bu konudaki tahminleri düşüşün daha fazla olacağı yönündeydi. Ekonomistlerden bazıları gelecek aylar için olumlu bir görünümden söz edememişti.

Çin’in Kasım ihracatındaki düşüş, ticari ilişkilerin ABD’nin tarifelerinden negatif etkilendiğini gözler önüne serdi.

Ticari İlişkiler Tarifelerden EtkilendiSöz konusu dönemde Çin’in yuan bazındaki ihracatında ise 2018 yılının aynı dönemine göre %1,3 artış görüldü. Beklentilerin %1,9 artış olduğu göz önüne alınırsa açıklanın rakam tahminleri karşılamadı.

Bu yıl Kasım’daki ithalat verileri ise 2018 yılının aynı ayına kıyasla %0,9’luk beklentilere karşın %2,5 oranında arttı. Ülkenin dolar bazındaki ithalatı yıllık bazda %1,4 gerileme olacağına ilişkin öngörülere rağmen %0,3’lük artış kaydetti.

Çin’de ticaret dengesi Kasım ayında 38,73 milyar dolar olarak ölçüldü. Beklentiler ise ticaret dengesinin 44,50 milyar dolar olacağını söylüyordu.

Çin'de Ticaret Dengesi Kasım'da 38,73 Milyar Dolar OlduÜlkenin yuan bazındaki ticaret dengesi ise 274,2 milyar yuan seviyesinde gerçekleşti ve 300,3 milyar yuanlık beklentilerin altında kaldı.

Yeni yıla az bir zaman kalmışken, Çinli perakendeciler ve şirketler için alışveriş sezonu başladı. Bu sezondan önce stok yapmaya yönelen perakendeciler ile şirketler, Çin’in toplam siparişlerinde %0,8 artış olacağı yönünde beklentiler oluşturdu.

Öte yandan karşılıklı tarifeler yaklaşık 18 aydır tüm gerginliğiyle etkisini gösteriyor. Bu tarifeler kapsamında Çinli firmalar ve ABD’li tarımcılar birbirlerine yaptıkları karşılıklı satışları azalttı. Her iki taraf da karşılıklı az satış yapmayan yönelince hem ABD hem de Çin ekonomisi bundan negatif etkilendi.

İki ülke Ekim ayında ticaret anlaşmasının birinci aşamasının imzalanması konusunda uzlaşmıştı. Bu durum pek çok konuda daha hızlı ortak çözümler üretilebileceğine ilişkin umutların artmasına neden oldu. Bazı tarifelerin ortadan kaldırılmasına rağmen görüşmeler yine de uzun sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu