Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Kara Listeye Misilleme için “Bizi İzlemeye Devam Edin” Dedi

Çin, bir ticaret anlaşmasına yönelik iyimserliğini kaybetmeye başlarken, kara listeye misilleme konusunda da yorum yaptı.
Çin, Kara Listeye Misilleme için “Bizi İzlemeye Devam Edin” Dedi
Yorum

Çin, bir ticaret anlaşmasının üstüne soğuk su dökerken, ABD’nin Çin’in teknoloji şirketlerini Washington’da yapılması öngörülen ticaret müzakerelerinden iki gün önce bir kara listeye koymasına karşılık vereceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang’a, Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri iddiasıyla ilgili olarak kara listeye misilleme yapıp yapmayacağı soruldu. Geng Shuang ise “Bizi izlemeye devam edin!” şeklinde cevap verdi.

Geng, dışişleri bakanlığının internet sitesinde yer alan bir kopyaya göre düzenlediği basın toplantısında, “ABD’yi hatasını derhal düzeltmeye, ilgili kararı geri çekmeye ve Çin’in iç meselelerine müdahale etmemeye çağırıyoruz. Çin, ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını kararlı bir şekilde korumak için sıkı ve güçlü önlemler almaya devam edecektir,” ifadelerini kullandı.

Yorumlar, iki ekonomik süper güç arasındaki Perşembe günü üst düzey ticaret müzakerelerine devam etmeden önce yaşanan gerginliği artırdı.

Beyaz Saray’ın da hükümetten emekli maaşı fonlarının Çin’e yatırım yapmasını engellediğini ve bunun çözüm beklentilerini daha da azalttığını söylediği bildiriliyor. Beyaz Saray ticaret politikası direktörü olan Peter Navarro ise bu raporları reddetmiş ve sahte haber olarak nitelendirmiştir.

Ekim Görüşmesi Beklenenden Kısa Sürer mi?

Ekim Görüşmesi Beklenenden Kısa Sürer mi?Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin başkanlığındaki heyet, Washington’daki planlı kalma sürelerini kısaltabilir ve müzakereleri Cuma akşamına uzatma olasılığını ortadan kaldırmak için Cumartesi yerine Cuma günü yola çıkılabilir.

South China Morning Post isimli gazetede bugün yer alan bu yorumlar, ticaret müzakerelerine yönelik hazırlıklar hakkında bilgi veren bir kaynaktan alındı.

Kaynak, Alibaba tarafından yürütülen ancak devletin lehine önyargılı olduğu için eleştirilen gazeteye, “Çok iyimserlik yok,” dedi.

Liu, bu kez Mayıs ayında Devlet Başkanı Xi Jinping adına pazarlık etmesini sağlayan özel elçi unvanını taşımayacak. Bu, Xi’nin Liu’ya müzakere için talimat vermediğinin bir göstergesi olabilir.

Temsilci düzeyindeki görüşmeler, Pazartesi günü yapıldı ve Perşembe ile Cuma günleri için esas düzeyinde müzakereler planlandı. Trump yönetimi, bu ayın sonunda yürürlüğe girmesi planlanan başka bir tarife turu ile birlikte 500 milyar dolardan fazla Çin malına tarife uygulamış olacak.

Savaşırken Konuşmak

Savaşırken KonuşmakTaoran Notes isimli Çin sosyal medyası WeChat bloğu, Çin ve piyasa katılımcılarını ticaret savaşı ile ilgili ipuçları almak için takip eden analistler, bir anlaşma için beklentileri azaltırken, geçen ayki tahminlerden yeni gelişmeler ibaresini geri çekiyor.

Pazartesi günkü bir blog yazısında, ABD’nin tarifeleri daha da artırması durumunda görüşmelerin devam edip etmeyeceği yönünde sorular aldığını söyleyen blogger, görüşmeleri devame ttirmek için gerekli önlemleri almak gerektiğini ifade etti. Blogger’ın bu yazısı, Bloomberg News de dahil olmak üzere ABD medyası tarafından alıntılandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu