Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in İş Piyasası Ticaret Savaşı Nedeniyle Yeni Baskılar Altında

Çin'in önde gelen ekonomik planlama organına göre; bazı Çinli şirketler yeni üniversite mezunlarını işe alma çabalarını azaltıyor.
Çin’in İş Piyasası Ticaret Savaşı Nedeniyle Yeni Baskılar Altında
Yorum

Pekin’in gümrük vergilerinin, ABD’deki olumsuz etkilerini vurgulama çabalarına rağmen devam eden ticaret gerilimlerinin Çin’in iş piyasası üzerinde bir miktar baskı oluşturduğuna dair işaretler var. Çin’in en üst düzey ekonomik planlama organına göre; bazı yerel şirketler yeni üniversite mezunlarını işe alma çabalarını azaltıyor.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) ticaret savaşının ülkede etkili olduğu alanlar hakkında çarpıcı yorumlar yaptı.

NDRC Ticaret Savaşı YorumuNDRC, “Çin ile ABD arasındaki ekonomik ticaret sürtüşmelerinin ve diğer belirsizliklerin artmaya devam etmesinin etkisinden ötürü, üniversite mezunlarına işe alım talebi; internet, finans ve diğer sektörlerde sıkılaştırılmaktadır. Bazı şirketler kampus işe alımlarını erteledi, aralarında bazı şirketler ise işe alımlarını azalttı veya askıya aldı,” dedi.

Açıklamada, 2019 sınıfı için genel istihdam durumunun nispeten istikrarlı olduğu ve mevcut işlerin toplam sayısının yeterli olduğu belirtildi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi bir yıldan fazla bir süredir ticaret anlaşmazlığında kilitlendi. Her ülke, diğerinden ithal edilen milyarlarca dolarlık mala tarife uyguladı.

Çin için tarifeler ve belirsizlikler, hızlı bir genişlemenin ardından yavaş bir büyüme görmeye başlayan ekonomiye baskı uyguluyor.

Çin Yavaşlayan Ekonomik BüyümeMart ayında Ulusal Halk Kongresi’nde Başbakan Li Keqiang, ülkenin zorlu bir mücadeleye hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. İstihdamı ülkenin önceliği olarak adlandırırken, bu yıl en az 11 milyon kentsel işin yaratılacağını söyledi.

Resmi açıklamalarda Pekin, ticari gerilimlerin ABD üzerindeki olumsuz etkisini vurgulama eğiliminde olmuştur. Uluslararası Para Fonu ve diğer Avrupa ya da ABD merkezli kuruluşların ekonomistleri de Amerikan şirketlerinin şu anda daha yüksek tarifelerin yükünü taşıdığını tespit etti.

Çin’in ABD ithalatı ilk çeyrekte %31,8’e gerileyerek 28,5 milyar dolara inerken, ABD’nin Çin ithalatı %13,9 düşüşle 106 milyar dolara geriledi.

Çin ABD İthalatı MiktarıTicaret Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ticaret Enstitüsü Müdürü Liang Ming tarafından açıklanan bu verilere göre; ticari gerilimlerden en çok etkilenen Çin’in ABD’den ithalatını oluşturan sarı soya fasulyesi, petrol yağları ve uçaklardır. Raporda aynı dönemde, ABD’nin Çin’den ithalatında en çok etkilenen malların bazı baskı devre kartları, yönlendiriciler ve modemler olduğu bildirildi.

Bununla birlikte Çin ekonomisi de ticaret gerilimlerine karşı tepki gösteriyor. 13 Haziran tarihli basın toplantısında Liang, şirketlerin üretimin belirli bir yönünü Çin dışına çıkararak tarifelerden kaçınmaya çalıştıkları için istihdamda büyük etki yaratabilecek tek alan olduğunu söylemişti.

Liang, bu nedenle yerel hükümetten fabrikalarda çalışmalarını ve ayrıntılı bilgileri bulmalarını istediklerini söyledi.

Hükümet Şirketleri İncelemeliLiang, “Bu nedenle böyle bir durumla başa çıkmanın yolu üretimi azaltmak, ancak personeli işten çıkarmak değil. Az ödeme veya daha az iş yükü olabilir, ancak hiçbir işçinin işten çıkarılmadığından emin olmalıyız,” dedi. Çin’in resmi işsizlik oranı Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 5 civarında açıklanmıştı.

Bununla birlikte geçen yılki üniversite mezunları için iş bulamayan oranının yüzde 91,5’lik bir istihdam oranı göz önüne alındığında daha yüksek olduğunu belirten Xinhua, üçüncü taraf araştırma firması MyCOS’a atıfta bulunmuştu. Devlet haber ajansı Xinhua’ya göre; bu yıl 8,34 milyon kişinin Çin’deki üniversitelerden mezun olması bekleniyor.

Pazartesi günü devlet kurumu NDRC istihdamı istikrarlı tutmaya çalışan dört yol ortaya koydu.

İstihdam için ÖnerilerBu yollar; girişimciliği teşvik etmek, emekli maaşları, kreş, hanehalkı yönetimi ve diğer toplum ile aile hizmetleri için artan destek, mesleki beceri programının uygulanmasını hızlandırmak, değişime daha hızlı yanıt verebilmek için istihdam durumunun izlenmesini iyileştirmek.

Ülkenin Eğitim Bakanlığı, Kasım ayı sonlarında 2019 sınıfından mezunların iş bulmada veya kendi işlerini kurmada büyük zorluklarla karşılaşacaklarını özellikle de belirsizliklerin ve dengesiz faktörlerin artmasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu