Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin İlk Çeyrek GSYİH Oranı Yüzde 6,4 ile Beklentileri Aştı

Çin bugün yaptığı açıklamada, ekonomisinin 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6,4 oranında büyüyerek beklentileri aştığını açıkladı.
Çin İlk Çeyrek GSYİH Oranı Yüzde 6,4 ile Beklentileri Aştı
Yorum

Çin’den beklenen ilk çeyrek GSYİH açıklaması geldi. Bugün yaptığı açıklamada beklenen GSYİH oranının beklentilerin üzerinde geldiğini belirtirken, bir dizi ekonomik veriyi daha yayımladı. Çin ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,4 oranında büyüyerek, yüzde 6,3’lük beklentilerin üzerinde geldi.

Çin ekonomisinin, Reuters’ün yaptığı ankete göre yüzde 6,3 oranında büyümesi beklenirken, tahminlerin üzerinde bir oran geldi.

Çin Beklenenden Fazla BüyüdüÇin ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6,8 oranında büyürken, son çeyrekte yıllık bazda yüzde 6,4 oranında büyümüştü. Asya ekonomik devinin bugün açıkladığı diğer ekonomik göstergelerin başında sanayi üretimi geldi.

Sanayi üretimi, Mart ayında yıllık bazda yüzde 8,5 oranında arttı. Reuters, sanayi üretiminin yüzde 5,9 ile 2014 yılının Temmuz ayından bu yana görülen en hızlı büyümeyi kaydedeceğini tahmin ediyordu. Çin’in TÜFE’si ise 5 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Açıklanan bir diğer veri olan perakende satışlar ise yıllık bazda yüzde 8,7 oranında artış kaydederek beklentilerin üzerinde geldi.

Perakende Satışlar Beklentileri AştıPerakende satışların yüzde 8,4 oranında artış göstermesi bekleniyordu. Pekin’in açıkladığı son veri ise ilk çeyrekte sabit menkul kıymet yatırımı oldu. Veri, beklentilere paralel olarak yıllık bazda yüzde 6,3 oranında artış gösterdi.

Yatırımcılar, Pekin’in Washington ile devam eden ticaret anlaşmazlığının ortasında, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin sağlığını kontrol ettiğini gördüklerini söylediler. Resmi GSYİH rakamları büyük ölçüde takip ediliyorsa olsa da birçok uzman Çin raporlarının doğruluğu konusunda şüphe duyduklarını söyledi.

Analistler, ekonominin desteklenmesi için Pekin tarafından alınan önlemlerle beklenenden daha iyi performans kaydedildiğini belirttiler.

Ekonomi Beklenenden İyi Performans GösterdiUBS Global Wealth Management bölgesel baş yatırım sorumlusu ve Çin ekonomisti Yifan Hu, “Politika etkisinin şu anda gerçekten etkili olduğunu düşünüyorum,” dedi. Hu, Çinli yetkililerden ticareti çevreleyen belirsizliklerin ortadan kalkmadığı için daha fazla destekleyici politika getirmesini beklediğini de söyledi.

Hu, “Müzakereler devam ediyor. Olumlu işaretler gördük ama belirsizlikler ve daha sonra ortaya çıkabilecek dalgalanmaların farkında olmak zorundayız,” dedi. Hu’nun uyarısı, Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun bugün açıkladığı bir dizi verilere paralel olarak geldi. Bürodan bir sözcü ise Çin ekonomisinin dış çevreden gelen aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

JP Morgan Asset Management ise sözcüden gelen bu baskı yorumuna karşın Pekin’in teşvikleri geri çekebileceğini söyledi.

Pekin Teşvikleri KesebilirAsya-Pasifik pazarının baş stratejisti olan Tai Hui, özellikle Çin Merkez Bankası’nın yeniden borç biriktirmemek için parasal gevşemeyi durduracağını belirtti. Stratejist, “Bu yılki büyüme hedefinin yüzde 6-6,5 olduğunu ve en son birinci çeyrek sayısının zaten bu aralığın en üstüne ulaştığını akılda tutmalıyız,” dedi.

Veriler açıklanmadan önce, Pekin’in teşvik tedbirleri sayesinde özel ve resmi kaynaklardan derlenen bir dizi gösterge, Çin ekonomisindeki iyileşmeye işaret etmişti. Mart ayında Çin’in beklenenden daha fazla ihracat gerçekleştirdiğini ve ülkenin imalat faaliyetinde beklenmeyen bir genişleme olduğu belirtilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu