Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, İkinci Çeyrekte 27 Yılın En Düşük Büyümesini Kaydetti

Bugün ikinci çeyrek rakamlarını açıklayan Çin, ekonomisinin yüzde 6.2’ye, yani 27 yıl içindeki en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Çin, İkinci Çeyrekte 27 Yılın En Düşük Büyümesini Kaydetti
Yorum

ABD ile anlaşmazlıkları süren Çin, bugün ikinci çeyrek rakamlarını açıkladı ve ekonomisinin yüzde 6.2’lik büyüme ile 27 yıldaki en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Ülkenin istatistik bürosundan yapılan açıklamada Nisan’dan Haziran’a kadar Çin ekonomisinin bir yıl önceye göre yüzde 6.2 oranında büyüdüğü bildirildi. Reuters’ın anket yaptığı analistlerin beklentileriyle uyumlu olan rakam, 2019 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 6.4’lük oranın altında kaldı.

Reuters, ikinci çeyrekteki ekonomik büyümenin Çin’in 1992’nin ilk çeyreğinden bu yana ülkenin en yavaş hızı olduğunu aktardı.

Çin, İkinci Çeyrek Ekonomik büyüme 1992 En Yavaş Aynı haberde Çin istatistik bürosunun, ekonominin artan dış belirsizliklerle karmaşık bir durumla karşı karşıya olduğunu söylediği belirtildi. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi aynı zamanda yeni aşağı yönlü baskılar altındaydı ve devlet kurumuna göre istikrarlı bir ekonomik büyümeyi sağlamaya çalışacaktı.

Ekonomist İstihbarat Birimi (The Economist Intelligence Unit) Çin baş ekonomisti Tom Rafferty ikinci çeyrek rakamına ilişkin; “ABD-Çin ticaret savaşından kaynaklanan belirsizlik önemli bir faktördü ve son tarife ateşkesine rağmen bunun devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Rafferty ayrıca işletmelerin iki ülkenin daha geniş bir ticaret anlaşmasına varacaklarına şüpheyle yaklaştıklarını ve ticaret gerilimlerinin yeniden yükselebileceğinin farkında olduklarını söyledi.

Ticaret Savaşı Belirsizliği Çin İkinci Çeyrek Büyüme Önemli Faktör Başka bir analist ise ekonominin daha iyi okunması için Çin’in istihdam rakamlarını daha yakından izleyeceğini dile getirdi. Eastspring Investments Baş Yatırım Sorumlusu Colin Graham, istihdam rakamlarının yetkililer için çok önemli olduğunu düşündüğünü vurguladı. Çin Merkez Bankası’nın önümüzdeki aylarda ekonomiyi istikrarlı hale getirmek amacıyla daha fazla teşvik sağlamak için alanı olduğunu savunan Graham; “ekonominin çok hızlı yavaşlamadığından emin olmak için yeterli alanları var” dedi.

Bununla birlikte Çin’in 2019 için tam yıllık GSYİH büyümesinin bir yıl önceye kıyasla yüzde 6.2 ile 6.3 arasında gerçekleşerek düz kalacağını öngördü.

Çin 2019 Tam Yıllık Büyüme Beklentileri İstatistik bürosu yılın ilk yarısında Çin’in GSYİH büyümesinin yıllık bazda yüzde 6.3 arttığını gösterirken ANZ ekonomistleri, bu noktada şu yorumla gündeme geldi: “Yılın ilk yarısında kaydedilen yüzde 6.3’lük bir büyüme oranı ile sadece ikinci yarıda yüzde 5.8’in altına düşmek Çin’i en az yüzde 6’lık resmi hedefine ulaşmaktan alıkoyacaktır.”

Ekonomistler Çin hükümetinin üç aylık büyümenin yüzde 6’nın altına düşmesine izin vermeyeceğinin de üzerini çizdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçen yılki bir açıklamasında, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2019’daki 70. yıl dönümünün olağanüstü ekonomik performansla kutlanacağını söylediği hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu