Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in İhracatı Şubat’ta Yüzde 20’den Fazla Düştü, Tüm Ticaret Verileri Zayıf!

Cuma günü Çin, Şubat ayı için beklenen ticaret verilerinden daha kötü sonuçlar bildirdi. Detaylar aşağıda;
Çin’in İhracatı Şubat’ta Yüzde 20’den Fazla Düştü, Tüm Ticaret Verileri Zayıf!
Son Güncelleme: 
Yorum

Gümrük verileri Pekin’in ABD’yle olan ticaret anlaşmazlığının ortasında Şubat ayı için beklentilerden daha kötü sonuçlar olduğunu gösterdi. Reuters anketine göre dolar cinsinden ihracat bir yıl öncesine göre Şubat ayında yüzde 20.7 oranında gerilerken ekonomistlerin yüzde 4.8’lik düşüş beklentilerini kaçırdı. Ocak ayı ihracatı ise bir yıl öncesine göre yüzde 9.1 oranında artmıştı.

Dolar cinsinden ithalat bir yıl öncesine kıyasla Şubat ayında yüzde 5.2 oranında düşerken ekonomistlerin yüzde 1.4’lük düşüş tahminin karşılayamadı. Ocak ayı ithalatı ise yıllık bazda yüzde 1.5 düşmüştü. Çin’in Şubat ayı ticaret dengesi de 4.12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek beklenenden epey zayıf geldi.

Reuters anketine katılan ekonomistler toplam ticaret dengesinin 26.38 milyar dolar olarak gelmesini bekliyorlardı, Ocak’taki ticaret dengesiyse 39.16 milyar dolar olmuştu.

 Ekonomistler Toplam Tiicaret Dengesi 26.38 Milyar Dolar Çin’in ABD ile politik açıdan hassas olan ticaret fazlası ise Ocak’ta 27.3 milyar dolardan Şubat’ta 14.72 milyar dolara sert bir şekilde daraldı. Bu noktada Eastspring Investments’ta direktör ve müşteri portföyü yöneticisi olan Sarah Lien, Şubat’taki yüzde 20.7’lik düşüşün büyük bir rakam olmasına ve piyasanın açıkça hayal kırıklığına uğrayacak olmasına rağmen negatif sayının yatırımcıların hem dünyada hem de Çin’de yavaşlama bekledikleri için sürpriz olmaması gerektiğini dile getirdi.

Sarah Lien ayrıca çok fazla dalgalanma olduğunu ve piyasada birçok hareketli parçanın bulunduğunu vurguladı.

 Sarah Lien Piyasada Çok Dalgalanma VarAnalistler de ülke dışından elde edilen genel ekonomik verilerin geçen yıl güçlü kalmasına rağmen Çin ihracatında olası bir yavaşlama konusunda uyarıyorlardı. Asya’nın en büyük ekonomisi de bu sırada en büyük ticaret ortağı olan ABD ile ticaret anlaşmazlığını çözme yolunda pazarlık ediyorlardı. İhracatçıların ağır tarifeler uygulanmadan önce mallarını ihraç etmek için acele etmelerinden dolayı 2018’de iyi miktarda ihracat rakamları gelmişti.

Tüm bunların yanında Capital Economics’teki kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard; Şubat ayındaki Çin verilerinin kötümser olduğunu aktardı.

Julian Evans-Pritchard Şubat Ayı Çin Verileri KötümserCuma günkü notunda Julian Evans-Pritchard; “Neticede bugünün kötümser verileri, küresel talebin soğuduğuna ve bunun bastırılmış iç talebe bağlı kaldığına dair daha fazla kanıt sunuyor. ABD tarifelerinde yaşanan bir geri dönüş ihracata ılımlı bir artış sağlayacaktır ancak bu daha geniş dalgalanmaları dengelemek için yeterli değil. Bu arada yılın ikinci yarısındaki büyümeyi desteklemesi muhtemel olmayan politika uyarısı ile ithalat yakın vadede baskı altında kalacaktır.” dedi.

Lien ise Çin’in büyümesindeki yavaşlama endişelerine rağmen Eastspring’in Çin’i hareketlendirmenin birçok yolu olduğu için dünyanın en büyük ikinci ekonomisiyle ilgili iyimser pozisyon aldığını kaydetti. Çin’in iç ekonomisinin olağanüstü bir şekilde büyüdüğünü ve pazarın büyük bir bölümünü temsil ettiğini söyleyen Lien, burada pek çok fırsat olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu