Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de İhracat Haziran’da Düşüş Beklentisine Karşın %0,5 Arttı

Pandeminin etkileri henüz tam olarak geçmemişken Çin’de geçen ay hem ihracat hem de ithalat yükseldi.
Çin’de İhracat Haziran’da Düşüş Beklentisine Karşın %0,5 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni tip koronavirüsün çıkış noktası olan Çin aldığı sıkı karantina kuralları sayesinde, salgını iki ay gibi kısa bir süre içinde kontrol altına almayı başardı. Geçtiğimiz günlerde daha faklı özelliklere sahip bir virüsün ortaya çıktığı söylense de vakalarda çok artış olmadı.

Son verilere göre 83 bin vakanın görüldüğü, ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’de toparlanma oldukça hızlı oldu. Bu doğrultuda Haziran ayında ihracat ve ithalat rakamları beklenenden daha iyi geldi.

Çin’de ticaret verileri ekonomistlerin düşüş beklemesine rağmen olumlu geldi.
Çin Haziran İhracat Rakamları
Kaynak: CNBC

Açıklanan verilere göre Haziran ayında Çin’in yaptığı ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla %0,5, ithalat ise %2,7 artış gösterdi. Ekonomistler Nisan’da %14, Mayıs’ta %16’dan fazla gerileyen ithalatın, geçtiğimiz ay da en az %10 oranında düşüş göstermesini bekliyordu. Keza ihracat için de beklenti olumsuzdu.

Pandemi halen devam etse de büyük ekonomilerin işgücü faaliyetlerine yeniden başlaması uluslararası ticaretin de hareketlenmesini sağladı. IHS Markit Ltd. Asya Pasifik baş ekonomisti Rajiv Biswas, tüketici harcamalarının artması ve karantina kurallarının gevşetilmesinin Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda Çin ihracatına olan talebi artırdığını söyledi.

Yılın ilk yarısında Çin’in koruyucu ekipman ihracatı %32,4, tıbbi malzeme %46,4 ve ilaç ihracatı ise %23,6 oranında arttı.

Bu arada dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD arasında yeniden soğuk rüzgarlar esmeye başladı.

Çin, ABD’yi kendileri ile Güneydoğu Asya ülkeleri arasında anlaşmazlık çıkarmaya çalışmakla suçladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pekin yönetiminin ABD’nin söz konusu bölgede barış ve istikrarı sağlamaya ilişkin çabalarını göz ardı ettiğini söyledi.

Çin’den gelen açıklamada ABD’nin bölgedeki anlaşmazlıklarla doğrudan ilişkisi olmamasına rağmen sürekli müdahil olmaya çalıştığı aktarıldı. İstikrarı koruma bahanesiyle güç gösterisi yaptığı ve cepheleşmeyi körüklediği söylendi.

Pompeo, bu ay başında yaptığı açıklamada Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki askeri tatbikatları için “son derece kışkırtıcı”  yorumunu yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı, “Açıkça belirtiyoruz ki; Pekin’in Güney Çin Denizi’nin büyük kısmındaki kıyı kaynaklarına ilişkin iddiaları ve bunları kontrol etmeye yönelik kampanyası tamamen yasa dışıdır.” ifadesini kullanırken, zaten bıçak üstünde olan iki ülke ilişkilerinin yeniden kötüleşeceği endişesi piyasalarda etkisini hissettirmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu