Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Hong Kong’daki Yeni Yetkilisi Kentin Doğru Yola Dönmesini Umuyor

Pekin'in Hong Kong'daki yeni üst düzey yöneticisi, kentin doğru yola dönmesini umduğunu söyledi.
Çin’in Hong Kong’daki Yeni Yetkilisi Kentin Doğru Yola Dönmesini Umuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu beklenmedik şekilde açıklanan Çin’in Hong Kong’daki irtibat bürosu yeni başkanı, bugünkü açıklamasında Asya finans merkezinin doğru yola dönmesini umduğunu söyledi.

Luo Huining’in atanması, selefi Wang Zhimin’in krizi ele almasına ilişkin Pekin’in hayal kırıklığının bir işareti olarak yorumlandı ki Wang, yeni atamayla birlikte kentin 1997’de Çin yönetimine dönmesinden bu yana en kısa süreli irtibat bürosu direktörü oldu.

Çin Devlet Konseyi veya kabinesine rapor veren irtibat bürosu, Pekin’in kentteki etkisini yansıtması için bir platform ve Kasım ayında Reuters, Pekin’in Wang’ı görevden almayı düşündüğünü rapor etmişti.

Çünkü Wang, şu anda geri çekilen iade tasarısına halkın tepkisini öngöremediği ya da halktaki duyarlılığı yeterince iyi rapor edemediği için eleştirilmişti.

Çin İrtibat Bürosu Yeni Başkan Atama Görevi almadan önce Çin’in devlet haber ajansında ve irtibat bürosu içinde çalışmış olan Wang’ın aksine Luo’nun Hong Kong’da deneyiminin olmadığı belirtildi ki kendisi de görevi aldıktan sonra ilk açıklamalarında bu noktaya değindi. Gazetecilere yaptığı kısa bir açıklamada Luo; “Geçmişte anakarada çalıştım ama Hong Kong’a yabancı değilim” dedi. Şu anda bölgedeki en kıdemli Çinli yetkili olan Luo, Hong Kong’un uluslararası bir metropol olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Hong Kong vatandaşları ülkemizin reformuna, açılmasına ve modernizasyonuna önemli katkılarda bulundular. Anavatan her zaman Hong Kong’un en güçlü destekçisi olacak.”

Çin İrtibat Bürosu Wang Görevden Alındı Son yarım yıl içindeki Hong Kong durumunun endişe verici olduğunu dile getiren Luo, herkesin hevesle Hong Kong’un doğru yola dönmesini umduğunu belirtti. Başkan Xi Jinping’in sadık bir destekleyicisi olan Luo, Komünist Parti disiplinini uygulamasıyla tanınıyor ve ataması kendisine Ulusal Halk Kongresi Mali ve Ekonomik İşler Komitesi’nde farklı bir iş verilmesinden kısa süre sonra gerçekleşti.

Kasım ayına kadar Luo, Çin’in kuzeyindeki Shanxi eyaletinde iktidardaki Komünist Parti’nin üst düzey yetkilisiydi ve yolsuzluğun bir zamanlar kansere benzediği bu bölgeyi temizlemekle görevlendirilmişti.

Analistler Luo’nun atamasını, merkezi hükümetin protestolara karşı tutumunda bir değişikliğe işaret etmek yerine Wang için bir ceza olarak yorumladılar. Newedge Financial direktörü Fraser Howie; Hong Kong kaosu göz önüne alındığında Wang’ın açıkça kovulduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Xi Jinping siyasi değişiklikler üzerinde biraz harekete izin vermedikçe Luo’nun farklı şekilde ne yapabileceği sorusuna cevap, açıkça hiçbir şey.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu