Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin ve Hindistan Varlık Yönetimi Endüstrisi için Güç Merkezleri Olacak

Önde gelen küresel varlık yöneticisi Çin ve Hindistan’ın sektördeki güç merkezleri olacağını öngördü. Detaylar haberimizde;
Çin ve Hindistan Varlık Yönetimi Endüstrisi için Güç Merkezleri Olacak
Yorum

İngiltere merkezli küresel yatırım şirketi Standard Life Aberdeen’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Martin Gilbert, Suudi Arabistan, Riyad’da düzenlenen konferansta, Çin ve Hindistan’ın varlık yönetimi endüstrisi için gerçek güç merkezleri olmaya hazırlandıklarını dile getirdi.

Asya’nın Standard Life Aberdeen’in varlık yönetimi kolunun odak noktası olarak kalmaya devam ettiğini aktaran Gilbert, bunun perakende yatırımcılarındaki büyüme ile Çin ve Hindistan’daki servete dayandığını söyledi. “Henüz bir perakendeci piyasası değil ama Çin, Hindistan ve bu tür yerler olduğunda varlık yönetimi endüstrisi için gerçek güç kaynakları olacak” dedi.

Aberdeen Standard Investments (ASI) Kasım 2018’de Asya yatırım ekibini genişletmiş, Şanghay ve Hong Kong’a dört portföy yöneticisiyle Çin sabit gelir ve özsermaye uzmanlığını desteklemişti.

Aberdeen Standard Investments Kasım 2018 Çin Yükselmeye Meyilli Pozisyon AldıMartin Gilbert, Çin’in tepeden tavana ekonomisinin ve politik yapısının, Çin’de hükümete olabildiğinde yakın ve Hindistan’da hükümete olabildiğince uzak durulması gerektiği anlamına geldiğini de vurguladı. Bu noktada, geçtiğimiz günlerde Çin’in ilk çeyrek GSYİH oranının yüzde 6.4 ile beklentileri aştığı hatırlatıldı ki bu rakam Citi, Barclays ve ING gibi lider bankacılık devlerini Çin için 2019 tahminlerini yükseltmeye yönlendirmişti.

Barclays ekonomistleri, bu yılki GSYİH artışı beklentilerini önceki çeyrek büyüme sonucuna işaret ederek hedefi yüzde 6.22den yüzde 6.5’e yükseltmişti.

Aberdeen Standard Investments Çin Hindistan Açıklamaları Ekonomistler rakamın, hükümet teşvik tedbirlerinden daha fazla etki ile konut ve emlak piyasalarını iyileştirme işaretleri, daha iyi bir ihracat görünümü gibi faktörler tarafından artırıldığını bildirmişlerdi. Citi ise ABD-Çin ticaret anlaşması ve Çin’deki güçlü iç talep için daha iyimser bir görünüme işaret ederek, yıllık GSYİH tahminini yüzde 6.2 seviyesinden yüzde 6.6 seviyesine taşımışlardı. Beklentiyi artıran bir diğer banka ola ING de tahmini yüzde 6.5’e yükselterek teşviklerle 5G teknolojisine dikkat çekmişti.

Ancak Çin’in beklentileri aşan GSYİH rakamı sonrasında büyüme tahminleri yükseltilirken analistler dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin teşvikleriyle ilgili uyarılarda bulundu. Çin ekonomik büyümesinin iyileştiğini söylese de uzmanlar hala teşvik gerektiğini savunmuş, büyümenin henüz sağlam olmadığı konusunda uyarı yapmışlardı. Ne var ki Martin Gilbert, ASI’nın Çin üzerinde yükselmeye eğilimli pozisyon olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu