Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başkan Xi, Çin’in Gümrük Vergilerini Düşürme Sözü Verdiğini Söyledi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin'in ABD dahil diğer ülkelerle çalışmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi.
Başkan Xi, Çin’in Gümrük Vergilerini Düşürme Sözü Verdiğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin ile ABD arasındaki tarife savaşı, küresel ticaret dengelerini derinden sarstı. Koronavirüs pandemisiyle bu savaşa bir süre ara verilmiş olsa da etkileri devam ediyor. Şimdi ise Çin’den küresel ticareti desteklemeye yönelik açıklamalar geliyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerle çalışmaya devam edeceğinin sinyalini verdi.
Çin'in Dünya Ülkelerine Yaptığı İhracatın Oranları
Kaynak: OEC World

Çin ve ABD arasındaki ticari gelirimler son iki yılda artış gösterdi. İki ülke Ocak ayında birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalarken, aralarındaki farklılıklar teknoloji ve finans alanında yayıldı. İki ülkenin ayrışması ise tüm dünyada endişeler yarattı.

Çin devlet medyasında yayınlanan açıklamada Xi, “Kesinlikle tarihsel bir tersine dönme yoluna girmeyeceğiz, ayrıştırmaya veya kapalı ve özel küçük daireler yaratmaya çalışmayacağız,” ifadelerini kullandı. Ayrıştırmadan kasıt, ticaretten teknolojiye kadar değişen alanlarda dünyanın en büyük iki ekonomisinin entegrasyondan ziyade ayrılması olarak anlaşıldı.

Xi, hükümet ve iş liderlerinin sanal bir buluşma olan Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği CEO Diyalogları’nda gerçekleşti. Eyalet medyasına göre; Xi, Çin’in tarifeleri düşüreceğini ve daha fazla serbest ticaret anlaşması imzalayacağını söyledi. ABD’den özellikle bahsetmemesi ise dikkat çekti.

Çin ve ABD, Trump önderliğinde ticaret gerilimleri büyüdükçe, diğerinin ülkesinden gelen milyarlarca dolarlık mal için gümrük vergisi koydu.
ABD ile Çin'in Birbirlerine Uyguladığı Tarifeler
Kaynak: PIIE

Başkan seçilen Joe Biden’ın tarifeleri geri çekip çekmeyeceği henüz belli değil. Ancak analistler, ABD’nin yeni yönetim altında Pekin’e karşı sert bir tutum sergilemeye devam edeceğini düşünüyorlar. Xi’nin bugün yaptığı konuşması, Çin’in hafta sonu Asya-Pasifik’teki diğer 14 ülke ile büyük bir ticaret anlaşması imzalamasının ardından geldi.

ABD’yi içermeyen anlaşma, dünyanın bugüne kadarki en büyük ticaret anlaşması oldu. Yaklaşık %30 ile küresel nüfusun üçte birinden biraz daha fazlasını kapsıyor. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP); Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda ile 10 Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği tarafından imzalandı.

ASEAN ülkeleri arasında Singapur, Vietnam ve Filipinler bulunuyor. Morgan Stanley analistleri tarafından Çarşamba günü yayımlanan bir notta, ASEAN bu yıl koronavirüs salgını ve ticaret gerilimleri ortasında Çin’in en büyük ticaret ortağı olarak ABD ve AB’nin yerini aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu