Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’e Gıda İhracatı 10 Ayda %86 Artışla 205 Milyon Dolar Oldu!

Türkiye 2019 yılının 10 aylık döneminde Çin'e gerçekleştirdiği gıda ihracatını %86 oranında artırarak 205 milyon dolarlık gelir sağladı.
Çin’e Gıda İhracatı 10 Ayda %86 Artışla 205 Milyon Dolar Oldu!
Yorum

Dünyanın en kalabalık ve ekonomik anlamda en güçlü ülkelerinden Çin, Türkiye’nin öncü hedef pazarları arasında bulunuyor. Bu durumdan kaynaklı olarak Türk girişimciler Çin’e yapılan ihracat faaliyetlerini artırmak amacıyla ülkeye iş gezileri organize ediyor.

Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerini ileri bir boyuta taşımak isteyen Türkiye gıda ihracatçıları, uzun yıllardır en önemli hedef pazarlarımız arasında bulunan Uzak Doğu Bölgesi’nde sürdürdüğü faaliyetlerin faydalarını görmeye başladı.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından ulaşılan verilere göre Türkiye, 2019’un 10 aylık döneminde Çin’e yaptığı gıda ihracatını 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında %86 artırdı ve elde edilen gelir 205 milyon dolar oldu.

Gıda İhracatı Arttı2018’in Ocak-Ekim döneminde Türkiye’nin Çin’e gerçekleştirdiği gıda ihracat tutarı 110 milyon dolar seviyesindeydi. Bu yıl aynı dönemde elde edilen 205 milyon dolar seviyesine çıkardığı göz önüne alındığında faaliyetlerin ivme kazandığı kanısına varmak mümkün olabilir.

İhracat sezonu 1 Eylül itibarıyla başlayan ve bunun üzerinden geçen 2 ayda 641 milyon dolarlık gelir getiren fındık, özellikle bu yıl Çin’e ihraç edilme konusunda büyük başarı yakaladı. Açıklanan verilerden bu yılın Ocak-Ekim döneminde Çin’e Türkiye’den ihraç edilen gıda ürünleri arasında en fazla payı fındık ve fındık mamullerinin aldığı öğrenildi.

Fındık ve fındık mamulleri ihracatı 2018 yılının 10 aylık döneminde 34 milyon dolar seviyesinde kaydedilmişti. Bu yılın aynı döneminde sektör ihracatını %107 artırarak gelirini 71 milyon dolar seviyesine yükseltti. Bunun yanı sıra kuru meyve pazarının da etkin bir şekilde tanıtılması, ihracat faaliyetlerinde artış ile sonuçlandı.

Türkiye’nin 2018’in ilk 10 ayında 8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren kuru meyve sektörü, bu yıl kaydettiği %131 artış ile gelirini 18 milyon 427 bin dolar seviyesine taşıdı. Aynı dönemdeki meyve sebze mamulleri ihracatı da %70 arttı ve böylelikle Türkiye ekonomisine 25 milyon dolarlık katkı sağladı.

Öte yandan soğuk hava depolarında bekletme şartının ortadan kaldırılmasıyla birlikte artış gösteren Çin’e kiraz ihracatı, yaş meyve sebze sektörünün Çin’e gerçekleştirdiği dışa satımdan toplamda 3 milyon 380 milyon dolar gelir elde etmesini sağladı.

Türkiye, Çin’e yaptığı su ürünleri ve hayvansal mamul ihracatında da önemli artış kaydetti. 2018’in 10 ayında 6 milyon 758 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, rakam bu yılın aynı döneminde 29 milyona fırladı.

Su Ürünleri ve Hayvansal MamullerTürkiye firmaları Çin’e ihracat faaliyetlerini artırmak amacıyla orada düzenlenen fuarlara katılım gösteriyor. Bugün Şanghay’da başlayacak olan Çin İthalat Fuarı, 54 Türk firmasını ağırlayacak. Bu etkinlik sayesinde Türk firmaları Çin’e ait olan Cofco Sundry gibi önemli firmalarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, sektörünbu sıralar Asya-Pasifik pazarına odaklandığını açıkladı. Türk ihracatçılarının büyük hedef pazarlarda sabırlı olması gerektiğini söyleyen Celep, Çin’in meyve tüketimine önem veren bir toplum olduğunu anımsattı.

Bu durumu fırsata çevirmek gerektiğini açıklayan Celep, ülkeye ihraç edilen kuru meyve ve fındık ihracatında görülen artışa dikkat çekti. Bugün başlayacak fuarın oldukça önemli olduğunu söyledi. Çin’in Türkiye’ye bakış açısının oldukça olumlu olduğunu bildirirken, bunu güven çerçevesi içerisinde ileriye taşımak gerektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu