Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Geçici Ticaret Anlaşması için ABD ile Derinlemesine Görüşmeler Yapıyor

Çin, geçici ticaret anlaşmasının imzalanması için ABD ile derinlemesine görüşmelerde bulunduklarını söyledi.
Çin, Geçici Ticaret Anlaşması için ABD ile Derinlemesine Görüşmeler Yapıyor
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin ve ABD’nin birinci aşama ticaret anlaşmasıyla ilgili derinlemesine tartışmalar yürüttüğünü ve tarifeleri iptal etmenin bir anlaşmaya varmanın önemli bir şartı olduğunu söyledi.

Bakanlık sözcüsü Gao Feng düzenli bir brifingde, tarife iptali derecesinin, birinci aşama anlaşmasının önemini tamamen yansıtması gerektiğini söyledi. Gao, “Çin, ticaret savaşının en tarifelerle başladığını ve ek tarifelerin iptali ile bitmesi gerektiğini detaylarca vurguladı,” dedi.

Salı günü ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile olan bir ticaret anlaşmasının yakın olduğunu, ancak hiçbir detay önermediğini ve böyle bir anlaşma yapılmazsa Çin malları için esasen tarifeleri artıracağı konusunda uyardı.

Ticaret uzmanlarına ve Beyaz Saray’a yakın bir kaynağa göre; Trump’ın tehdidi, 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan yaklaşık 156 milyar dolarlık Çin tüketim malları için yüzde 15’lik tarifelerin referansıydı. Bu tarifelerin yaklaşan festival sezonunda video oyun konsolları, bilgisayar monitörleri, Noel süsleri ve hediye olarak verilen eşyalara yönelik olacağı biliniyor.

Geçen hafta Beyaz Saray danışmanları, 15 Aralık’taki tarifelerin birinci aşama ticaret anlaşmasına ulaşılması durumunda muhtemelen ortadan kalkacağını söyledi.

Gao, “Her iki taraf da birinci aşama anlaşmasına ulaşırsa tarife iptalinin derecesini tam olarak yansıtmalıdır. Önemi her iki taraf tarafından birlikte değerlendirilmelidir. Her iki taraf da şimdi bu konuda derinlemesine tartışmalar yürütüyor,” ifadelerini kullandı.

Tarifelerin Kaldırılması Önemli!

Tarifelerin Kaldırılması Önemli!16 ay süren ticaret savaşındaki oynak durumun altını çizen iki tarafın yetkilileri, geçen hafta tarifeleri geri almak için bir anlaşma yaptıklarını söylediler. Trump ise böyle bir anlaşmayı kabul etmediğini dile getirdi.

Trump, Çin’in ticaret ve sanayi politikalarındaki büyük değişiklikleri zorlamak için milyarlarca dolarlık Çin malına gümrük vergisi getirdi. ABD yönetimi, Çin’in ABD’nin Çin pazarlarına daha fazla erişimini sağlarken, ABD’nin fikri mülkiyet haklarını ve borç sübvansiyonlarını devlete ait işletmelere hırsızlık ve zorla devretme zorunluluğu getirmesini talep ediyor.

Trump ayrıca Çin’in ABD çiftlik ürünleri alımlarını önemli  ölçüde artırmasını da istiyor. Çin ve ABD, Pekin’in geri çekildiği Mayıs’ta, Trump’ın tarife oranlarını yükseltmesine ve yeni tarife turları başlatmasına neden olduktan sonra bir anlaşmaya yakınlaştı.

Bir kaynak daha önce Reuters’a, Çinli müzakerecilerin ABD’den 1 Eylül’de yürürlüğe giren 125 milyar dolarlık Çin mallarına yüzde 15’lik tarifeleri kaldırmasını istediğini söyledi. Ayrıca makineler ve yarı iletkenlerden mobilyalara kadar, yaklaşık 250 milyar dolarlık maldaki yüzde 25’lik tarifeleri de hafifletmesini istediler.

Gao, geçen hafta her iki ülkenin de bir ilk aşama anlaşmasına varabilmek için birbirlerinin mallarına uygulanan bazı tarifeleri aynı anda iptal etmesi gerektiğini söyledi. Bugün ise “Tarifeleri iptal etmek, üreticilerin, tüketicilerin, Çin’in ABD’nin ve dünyanın yararınadır,” dedi.

Bir Reuters iktisatçı anketi, ticaret savaşının önümüzdeki yıl daimi bir ateşkes yaşamasının mümkün olmadığına işaret ediyor. Çin’in ekonomik büyümesi, ticaret savaşının geçen yıl patlak vermesinden bu yana daha da yavaşladı ve neredeyse 30 yılın en zayıf hızında büyüdü.

Çin’in fabrika çıkışı, devam eden ticaret savaşı, küresel ve iç talepteki zayıflık nedeniyle tartılarak Ekim ayında beklenenden fazla yavaşladı. Hayal kırıklığı yaratan rakamlar, 2019 yılının son üç ayında Çin’in zorlu bir başlangıç yaptığını ve Pekin’in yeni destek alması çağrısını destekleyeceğini gösteriyor.

ABD ekonomisinin Temmuz-Eylül döneminde yıllık bazda yüzde 1,9 ile ikinci çeyrekteki yüzde 2’lik orandan bir miktar azaldığı tahmin edilmektedir. Ekonomistlere göre büyümenin her çeyrekte bir miktar azalarak 2021 yılının ikinci yarısında kadar bu şekilde gitmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu