Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yeterince Gayret Gösterdi, Savaşı Durdurmak Trump’a Bağlı

Pekin danışmanı Wang Huiyao, ticaret savaşındaki çıkmazı sona erdirmenin ve Çin’le bir anlaşmaya varmanın ABD Başkanı Donald Trump’a bağlı olduğunu söyledi.
Çin Yeterince Gayret Gösterdi, Savaşı Durdurmak Trump’a Bağlı
Yorum

Pekin hükümetinin danışmanlarından Wang Huiyao, ticaret savaşına ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti. Geçen yıldan bu yana süregelen ticaret savaşındaki çıkmazı sona erdirmenin ve Çin’le bir anlaşmaya varmanın ABD Başkanı Donald Trump’a bağlı olduğunu öne süren Wang Huiyao, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin çoktan bir sürü şey yaptığını dile getirdi.

Örneğin Çin’in yabancı iş dünyasının şikayet ettiği bazı endişeleri gidermek için Mart ayında yeni bir dış yatırım yasası çıkarmak da dahil olmak üzere her türlü çabayı çoktan gösterdiğini belirtti.

Pekin Danışmanı Çin Dış Yatırım Yasası ÇıkardıPekin merkezli düşünce kuruluşu Çin ve Küreselleşme Merkezi’nin başkanı ve kurucusu olan Wang, yeni yasanın Çin’deki yabancı yatırımlı şirketlerden teknolojinin zorla transfer edilmesini yasakladığını ve fikri mülkiyet haklarının korunmasını hızlandırdığını vurguladı. Ayrıca denizaşırı şirketlere yerli oyuncularla eşit şartlar sağladığını ve bunun tam olarak ABD yönetiminin endişelerini ele aldığını söyledi.

“Çin’deki tüm yasaları değiştirmek gerçekçi değil, hiçbir ülke bunu yapamaz ama biz gerçekten yeni bir yasa çıkardık” diyen Wang, topu açıkça ABD’ye attı.

Pekin Danışmanı Çin Tüm Yasaları Değiştirmesi Gerçekçi Değil Ama Biz Yeni Yasa Çıkardık Ancak bazı analistler, gelecek yılın Ocak ayında uygulanmaya başlayacak yeni yasanın yeterince ilgi görmediğini ve Washington’u sakinleştirmek için yeterli olmayabileceğini öne sürmüştü. Nitekim Trump, yasanın onaylanmasından sadece iki ay sonra daha önceki görüşmelerde verdiği bazı taahhütlerde geri adım attığı için Çin’i suçlamıştı. Başkan, Pekin’in anlaşmayı bozduğunu iddia ederek kısa süre sonra Çin mallarına yönelik tarifeleri artırmış ve savaşı canlandırmıştı.

Çekişme o zamandan bu yana yeniden yükselişe geçmiş ve her iki taraf birbirinin mallarına tarifeler uygulamıştı. Bu durum uzmanların anlaşma olasılığı tahminlerini düşürmüş, hatta birçoğu bir anlaşmanın 2020’den önce yapılmayacağını öngörmüştü. Alınan son bilgilere göre ise ABD-Çin İş Konseyi, Trump’ın yeniden seçilmek için Pekin ile mutlaka bir anlaşma yapmaya ihtiyacı olmadığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu