Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Finans Piyasalarının Küresel Yatırımcılara Açılmasında Son Adım Yaşanıyor

Dün itibarıyla önümüzdeki 20 ay boyunca Bloomberg Barclays Küresel Toplam Endeksi'ne 364 onshore Çin tahvili eklenecek. Bu adım bir dönüm noktası olarak görülüyor.
Çin Finans Piyasalarının Küresel Yatırımcılara Açılmasında Son Adım Yaşanıyor
Yorum

Çin finansal piyasalarını küresel yatırımcılara açmaya karar vermiş ve bu kapsamda birçok adım atmıştı. Şimdi ise yurt içi Çin tahvilleri, Pazartesi itibarıyla büyük bir küresel endekse girmeye başladı. Bu durum, Çin’in finansal piyasalarının dünyaya açılmasında bir dönüm noktası olarak yorumlandı.

Önümüzdeki 20 ay boyunca Bloomberg Barclays Küresel Toplam Endeksi‘ne yüzlerce onshore Çin tahvili eklenecek. Analistler, ABD ve Japonya’dan sonra dünyanın en büyüğü olan Çin’in yaklaşık 13 trilyon dolarlık tahvil piyasasına tam katılımın yaklaşık 150 milyar dolarlık yabancı giriş çekeceğini tahmin ediyorlar.

Endeks katılımı, Çin’in finansal piyasalarının küresel yatırımcılara açılmasında son adım olarak biliniyor. Geçen yıl, Çin A hisseleri (anakarada işlem gören yuan cinsinden hisse senetleri) MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi‘ne dahil edildi. Ayrıca yatırımcıların Hong Kong’un borsaları üzerinden belirli hisseleri ve tahvilleri almalarını sağlayan “connect programlarını” başlattı.

Hangi Tahviller Dahil Ediliyor?

Hangi Tahviller Dahil Ediliyor?Bloomberg Barclays Küresel Toplam Endeksi, Çin hükümeti ve politika bankaları olarak adlandırılan 364 tahvili ya da hükümetin kalkınma planlarını ve politikalarını desteklemek için kurulan borç vericilerini ekleyecek.

Endekse dahil edilmek üzere tahvillerin dökümü şu şekilde listelendi:

  • Çin Hükümeti – 159
  • Çin Kalkınma Bankası – 102
  • Çin Tarımsal Kalkınma Bankası – 58
  • Çin İhracat-İthalat Bankası – 45

Tahviller, küresel kriterlere tamamen eklendiğinde, Çin’in endeksteki ağırlığı yüzde 6 civarında artacak ve Çin yuanı, Bloomberg’e göre dördüncü en büyük para birimi bileşeni olacak.

Endekse Girmenin Önemi Nedir?

Endekse Girmenin Önemi Nedir?Büyük boyutlarına rağmen Çin tahvilleri, küresel yatırımcıların mülkiyetine girecektir. Analistler, Çin borçlarının, 13 trilyon dolarlık tahvil varlığının sadece yüzde 2’sine işaret ettiğini tahmin ediyorlar.

Özellikle Çin merkezi hükümet tahvilleri, ANZ Bank Asya araştırmaları başkanı Khoon Goh‘un dün yayımladığı bir rapora göre; yüzde 8’e yakın bir oranda yabancı mülkiyete sahip. Ancak bu, ABD Hazineleri için yüzde 35 ve İngiliz hükümet borçları için yüzde 28 ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kalıyor.

Bloomberg Barclays Küresel Toplam Endeksi’ne eklemek ise işleri değiştirecek. Endeks, küresel olarak varlık yöneticileri tarafından geniş çapta takip ediliyor. Bu ise yöneticilerin, referans değerleri ile performanslarını artırmaya çalışacakları ve Çin tahvillerini içerecek şekilde fonlarının bileşenlerini değiştireceği anlamına geliyor.

Aynı zamanda diğer bazı önemli endeks sağlayıcılar da Çin tahvillerini ölçütlerine ekleyip eklemeyeceklerine karar verecekler. Bu sağlayıcıların endeksleri ise JP Morgan Devlet Tahvili Endeksi-Gelişmekte Olan Piyasalar ile FTSE Dünya Hükümeti Tahvil Endeksi olarak biliniyor.

Çin tahvillerinin çeşitli endekslere dahil edilmesi, Çin’in mali piyasalarını daha fazla reform yapmaya zorlayacağı yorumu da yapılıyor. BlackRock’ta Asya sabit gelir başkanı ve genel müdür yardımcısı olan Neeraj Seth bu yöndeki yorumlarını dile getirdi.

Seth, “Finans sektörünün daha fazla açılması, kredi riskini nasıl yöneteceğinize ilişkin reformlar, karadaki türev piyasasının daha da gelişmesi gibi devam edecek olan her şey, hem endeks dahil edilmesi hem de yabancı yatırımcıların bu pazara girmesinin yolunu açacak,” dedi.

Çin Yuanına Etkileri Ne Olacak?

Çin Yuanına Etkileri Ne Olacak?Çin varlıklarını satın alan daha fazla yabancı yatırımcı, yuan için daha fazla talep anlamına gelecek. ANZ’den Goh, Çin’in Bloomberg, JP Morgan ve FTSE tarafından endekslere bağlanmalarının bir sonucu olarak, yabancı girişlerden 275 milyar dolara kadar giriş olacağını tahmin ediyor.

Goh, bu giriş miktarının, merkez bankalarının küresel olarak tuttuğu döviz rezervlerindeki yuan payını artırmaya yardımcı olacağını da düşünüyor. Bu tarz girişlerin olmaması durumunda, yuanın baskı altında kalacağını da belirtiliyor. Bunun nedeni ise Çin’deki yapısal değişikliklerin cari işlemler açığını daraltması bekleniyor.

Bir cari hesap fazlası, bir ülkenin ihraç ettiği malların, hizmetlerin ve yatırımların toplan değerinin, ithal ettiği şeyleri aştığı zaman gerçekleşmektedir.

Morgan Stanley’in Şubat ayında yayımladığı bir raporda, Çin’in cari hesabının bu yıl açık verebileceğini öngördü. Bu, Asya ekonomi devinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla para çekmek zorunda kalacağı anlamına geliyor. Çin’in en son cari işlemler açığına sahip olduğu yıl ise 1993 olarak biliniyor.

Böyle bir gelişmenin, yuan üzerindeki baskıyı artırabileceğini belirten Goh, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde dış portföy girişlerindeki yapısal artış göz önüne alındığında, yuanın desteklenmesini bekliyoruz,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu