Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Fabrika Aktivitesi Temmuz Ayında Yeniden Daraldı

Çin hükümetinin resmi verilerine göre; ülkede üretim faaliyetleri Temmuz ayında yine daraldı ve üç aylık bir küçülmeye işaret etti.
Çin’in Fabrika Aktivitesi Temmuz Ayında Yeniden Daraldı

Çin’de üretim aktivitesinin bir ölçüsü olan fabrika aktivitesi, Temmuz ayında da daraldı ve küçülmeyi üçüncü aya taşımış oldu. Çin istatistik bürosundan alınan verilere göre; Temmuz ayı resmi imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 49,7 seviyesinde açıklandı.

Çin’deki fabrika faaliyetlerinin, Haziran ayındaki 49,4 seviyesindeki okumadan 49,6 seviyesine çıkması bekleniyordu.

Fabrika Aktivitesi DüştüReuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, 49,6 seviyesine işaret ederken, 50 seviyesinin altındaki PMI okumalar daralma olduğunu göstermektedir. Temmuz ayı için imalat dışı PMI, Haziran ayındaki 54,2 seviyesinden 53,7 seviyesine düştü.

Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, “PMI hala endüstriyel üretimdeki büyüme ve daha geniş ekonomik faaliyetteki yıllık bazda sürekli bir yavaşlama gösteriyor. ABD tarifelerinden gelen büyüme, küresel talebi ve yoğunlaşan muhtemel daha sıkı mülk kontrollerini hafifletmekle birlikte önümüzdeki aylarda parasal gevşemeyi önceden tahmin etmeye devam ediyoruz,” dedi.

Nomura ekonomistleri, resmi PMI okumasının halen daralma bölgesinde olmasına rağmen Haziran ayından itibaren yükseldiğini belirtti.

Haziran İtibarıyla YükselişNomura ekonomistleri, Haziran ayında hızlı kredi büyümesinden kaynaklanabileceğini ve bunun kısmen üretimdeki büyümeden kaynaklandığını söylediler. Üretim alt endeksi, Haziran ayında 51,3 iken, Temmuz ayında 52,1 seviyesine yükseldi.

Resmi PMI anketi, tipik olarak işletmelerin ve devlete ait işletmelerin büyük bir bölümünü incelemektedir. Ayrı bir anket olan Caixin göstergesi, daha küçük ve orta ölçekli firmaların daha büyük bir karışımını sunmaktadır. Caixin imalat PMI’sı ise yarın açıklanacak.

Çin için PMI, küresel çapta yatırımcıların içerideki rüzgarlar ve devam eden ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı arasındaki sorun belirtilerini yakından izlediğini gösteren ekonomik göstergeler arasında yer alıyor.

Çin’in ikinci çeyrek büyümesi, 27 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6,2’ye gerilerken, düşüş devam eden tarife savaşına bağlandı.

Çin 27 Yılın En Düşük BüyümesiBugün açıklanan veriler, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in Şanghay’da Çinli meslektaşlarıyla görüşmesinden hemen önce geldi. ABD yetkilileri bu hafta büyük bir anlaşma için beklentilerden bahsetseler de bir yıl önce başlayan tarife savaşında en azından bir miktar ilerleme kaydedilmesi umudu bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum