Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Elektrikli Otomobil Sübvansiyonlarını Kesmesi Geri Tepebilir

Çin'in elektrikli otomobil sübvansiyonlarını kesmesinin ardından dünyanın en büyük pazarında kayda değer düşüşler yaşanıyor. Detaylar şöyle;
Çin’in Elektrikli Otomobil Sübvansiyonlarını Kesmesi Geri Tepebilir
Yorum

Çin, elektrikli araçların kullanılmasını artırmak istese de bu, şimdiye kadar hiç kolay olmadı. Bu hata yayınlanan veriler, bir sanayi grubuna göre Çin’in yeni enerji araçları için pazarının bu yıl daralacağına işaret etti.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği (China Association of Automobile Manufacturers) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, elektrikli, hibrit ve yakıt hücresi sistemli araçların Ekim’de yüzde 45’in üzerinde düşerek sektördeki dördüncü ardışık gerilemesini kaydettiğini aktardı.

Otomobil Üreticileri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Chen Shihua, verilere ilişkin açıklamasında pek iyimser konuşmadı.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği Ekim Elektrikli Araç Satış Düştü “İç pazardaki yetersiz talep, otomobil üreticilerine teknolojilerini ulusal standartlara yükseltmeleri yönünde baskı yapılması ve yeni enerji araçları için başlıca sübvansiyon kesintileri nedeniyle üretim ve satış toparlanması hala sınırlı. Mevcut gelişme eğilimine dayanarak, bu yıl yeni enerji araçları için negatif bir büyüme görebiliriz.” dedi.

Bulgular, Pekin’in içinde bulunduğu hassas noktanın üzerini çizdi. Nitekim Çin, yeni enerji araçlarının 2025’e kadar otomobil satışlarının beşte birini oluşturmasını istiyor ve hükümet o araçlar için yıllık satışlarda 7 milyona ulaşma hedefini belirtti.

Bu amaçla da sanayinin büyümesine yardımcı olan elektrikli otomobillerin üretimi ve satın alınması için bir dizi devlet sübvansiyonu ve vergi teşviki uyguladı.

Çin Yeni Araç Sektörü için Bir Dizi Teşvik Uyguladı Ancak son aylarda yetkililer bu hedefi, kalabalık otomobil üreticisi alanını temizleme hedefiyle dengelemek zorunda kaldı. Nitekim sektörü izleyen bir grup Mart itibariyle Çin’de 486 yeni enerji aracı üreticisinin tescil edildiğini açıklamıştı. Birçoğu son birkaç yılda fon sağlamada milyarlarca dolar toplayarak bir sanayi balonu vesvesesini yükseltmişti. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua da bu durumun hükümetin teşvikleri önemli ölçüde azaltmasına yol açtığını yazmıştı.

Mart ayında hükümet, en güçlülerin hayatta kalmasını teşvik etmek için yeni enerji araçlarına verilen sübvansiyonları azaltmıştı.

Çin En Güçlülerin Hayatta Kalması için Teşvik Azalttı Ne var ki sübvansiyonların azaltılması, aynı zamanda daha geniş ekonomik yavaşlamayla mücadele eden otomobil pazarındaki satış düşüşünü daha da artırdı. Otomobil endüstrisi grubu CAAM’a göre, Ekim ayında toplam otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 düştü. Geçen ay, Çin’in önde gelen elektrikli araç üreticilerinden BYD üçüncü çeyrekte net kârda %89’luk bir düşüş yaşadığını ve satışların sübvansiyonlardaki “büyük düşüş” nedeniyle beklentileri karşılamadığını belirtti.

Eylül ayında, bir zamanlar Çin’in Tesla’ya cevabı olarak bilinen Şangay merkezli NIO da son çeyrekteki düşük satışları nedeniyle azaltılan teşvikleri suçladı.

Pekin merkezli danışmanlık şirketi Sino Auto Insights‘ın kurucusu Tu Le, son satış verilerinin Pekin için büyük bir üzüntü olduğunu ancak uzun vadeli planları konusunda caydırıcı olmadığını söyledi. Pekin’in hedefine ulaşması için büyümeye ihtiyacı olsa da Le, bunun büyük çoğunluğunun Çin’deki yerel satışlara odaklanan mevcut ana oyunculardan değil, piyasayı derinden etkileyecek uluslararası otomobil üreticilerinden geleceğini tahmin etti. Ayrıca hükümetin yabancı otomobil üreticileri aracılığıyla takviye geldiğini düşündüğünü, bunun satışları artırabileceğini öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu