Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisini Artırmak için Daha Üretken Olmak Zorunda

Çin'in ekonomisini artırmak için daha üretken olması gerektiği söylenirken, henüz bu konuda başarılı olamadığı ifade ediliyor.
Çin Ekonomisini Artırmak için Daha Üretken Olmak Zorunda
Yorum

Ekonomik büyümenin yavaşlaması ile Çin’in ekonomisini artırmak için üretkenliğini artırması gerektiği söylenmeye başlandı. Ancak Dünya Bankası ve Çin hükümetinin bir raporuna göre; ülke olarak henüz bunu yapma konusunda çok başarılı olunamadı.

Çin’in ekonomisi uzun süredir yüksek yatırım seviyelerine ve büyüme için genişleyen bir işgücüne dayanmaktadır. Bu ekonomik itici güçler bitiyor ve Çinli yetkililer yeniliği ve üretkenliği bir sonraki büyüme kaynağı olarak belirlediler.

Salı günü Dünya Bankası, Çin Maliye Bakanlığı ve Çin Devlet Konseyi Kalkınma Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa yayımlanan bir rapora göre; Çin’deki verimlilik artışı küresel finansal krizden bu yana yavaşlıyor ve nispeten düşük kalmaya devam ediyor.

Raporda, Çin’in toplam faktör verimliliğindeki büyüme tahminlerinin küresel mali krizden önceki 10 yılda yaklaşık yüzde 3,51’den, kriz sonrası 10 yılda yüzde 1,55’e kadar geldiği belirtildi. Toplam faktör verimliliği, ekonomik verimliliği ve yeniliği ölçer.

Verimlilik artışında yavaşlama yaşayan tek ülke Çin değil. Bununla birlikte Çin ekonomisinin büyüklüğü ve küresel ekonomiyle artan entegrasyonu, Çin’de bir büyüme yavaşlamasının dünya çapında etkileri olabileceği anlamına geliyor.

Verimliliği Artırmak için 3 Yol Önerildi

Verimliliği Artırmak için 3 Yol ÖnerildiRaporda, Çin’in verimliliği artırması için karşılaştığı zorlukların üstesinden gelebileceği üç yol olduğundan da bahsedildi. Bu yollar:

Kaynakları verimli bir şekilde tahsis edin: Raporda, yollardan birinin kaynakları ekonomiye daha etkin bir şekilde dağıtmak olduğu söylendi. Bu, devlete ait işletmelerdeki reformları kendi başlarına daha rekabetçi hale getirmek için baskı yapmak anlamına geliyor. Çalışmada, hükümetin belirli endüstrilere verdiği desteği daha büyük bir disipline sokması gerektiği de belirtildi.

Gelişmiş teknolojilerin ve yeniliğin benimsenmesini hızlandırın: Rapora göre; bunu başarmanın bir yolu ekonomisini yabancı yatırım ve rekabete daha fazla açmak.

Yenilik ve teknoloji: Rapora göre; fikri mülkiyet haklarının güçlendirilmesi ve patentlerin kalitesinin iyileştirilmesi de buna dahildir.

Bir dereceye kadar, Çin zaten bu üç adımı atıyor. Ancak rapor, faydaları elde etmek için devlet ile piyasa arasında daha dengeli bir birliktelik kurması gerektiğini söyledi.

Rapor, “Çin’in ekonomisi daha karmaşık ve yenilik odaklı hale geldikçe pazarın daha belirleyici bir rol oynaması ve devletin daha pazar destekletici bir rol oynaması gerekir. Devletin rolü istikrarlı piyasa beklentileri ve hukukun üstünlüğünü sağlamaya odaklanmak için gelişmeye ihtiyaç duyacaktır,” ifadelerine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu