Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisi 2019’da Yüzde 6.1 Büyüyerek Beklentilerle Uyumlu Gerçekleşti

Çin, Cuma gününün ekonomisinin 2019'da yüzde 6.1 büyüdüğünü açıkladı. İşte detaylar;
Çin Ekonomisi 2019’da Yüzde 6.1 Büyüyerek Beklentilerle Uyumlu Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, Cuma gününün ekonomisinin 2019’da yüzde 6.1 büyüdüğünü ve ABD ile ticaret anlaşmazlığı ortasında bile beklentileri karşıladığını söyledi. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, Çin ekonomisinin 2018’deki yüzde 6.6’ya kıyasla 2019’da yüzde 6.1 büyüyeceğini öngörmüşlerdi.

Reuters kayıtlarına göre, Çin’in GSYİH büyümesi geçen yıl 1990’dan bu yana en yavaş hızında gerçekleşti. Pekin’in resmi GSYİH rakamları dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin sağlığının bir göstergesi olarak izlenmesine rağmen birçok dış uzman Çin raporlarının doğruluğuna şüpheyle yaklaştı.

Pekin’in 2019 yılı resmi büyüme hedefi yüzde 6 ile yüzde 6.5 arasındaydı ancak Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Çarşamba günü yaptığı açıklamada 2019’daki GSYİH büyümesinin yüzde 6’dan fazla arttığını tahmin etti.

Ulusal İstatistik Bürosu’na göre Çin’in GSYİH’si 2019’un dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6.0 büyüdü.

Çin GSYİH 2019 Büyüme Reuters anketine katılan anketler de Çin ekonomisinin 2019 Ekim-Aralık döneminde yüzde 6.0 büyüyeceğini tahmin etmişti. Yine Reuters kayıtlarına göre 2019’un üçüncü çeyreğinde dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki GSYİH büyümesi yüzde 6 idi ve 1992’nin ilk çeyreğinden bu yana en düşük hızdı.

Verilerin, iki ülke arasında neredeyse iki yıldır devam eden anlaşmazlığın Çarşamba günü Washington’da imzalanan kısmi anlaşmanın hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

GSYİH rakamlarının yanı sıra açıklanan diğer Çin ekonomik verileri de sanayi üretimi ve perakende satışlarda Aralık ayı için büyüme gösterdi. JP Morgan Asset Management küresel pazar stratejisti Chaoping Zhu; “şirketlerin karşı karşıya kaldığı belirsizlikler, Aralık ayından bu yana ABD-Çin ticaret müzakerelerindeki ilerlemeyle birlikte azalıyor” dedi.

“ABD hükümeti Çin ürünlerine ilişkin tarifelerin çoğunu korumasına rağmen, birinci aşama ticaret anlaşmasının imzalanması, durumun kötüleşmeme ihtimalinin bir işareti. Bu çerçevede, kurumsal güven son aylarda iyileşmeye devam ediyor.” The Economist Intelligence Unit‘deki Çin ekonomisti Tom Rafferty, Pekin ekonomiyi canlandırmaya devam ederken Çin’in büyümesinin 2020’ye kadar% 6 civarında olmasını beklediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu