Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomik Büyümesinin İyileştiğini Söylese de Uzmanlara Göre Hala Teşvik Gerekiyor

Uzmanlar, Çin’in ilk çeyrekteki yüzde 6.4’lük ekonomik büyümesinin politika yapıcıları teşvikleri azaltmaya yönlendirebilecek olması konusunda uyarıyor. Detaylar şöyle;
Çin Ekonomik Büyümesinin İyileştiğini Söylese de Uzmanlara Göre Hala Teşvik Gerekiyor
Yorum

Çin’in ilk çeyrekteki yüzde 6.4’lük ekonomik büyümesinin beklentilerden güçlü olduğu iddiası politika yapıcıları teşviklerin boyutunu küçültmeye teşvik edebilecek olsa da uzmanlar, bunun bir hata olacağını söylüyor.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde 2018’in aynı dönemine kıyasla yüzde 6.4 oranında büyüdüğünü duyurdu ve rakamın hafifçe beklentilerin üzerine çıktığı görüldü. Oranlar ülke ekonomisiyle ilgili ılıman bir hava yaratırken akıllara büyümenin arkasındaki teşvikler ve bundan sonra Pekin’in atabileceği adımlar geldi.

Çünkü Çin, ABD ile ticaret savaşından etkilenen ekonomisini canlandırmak için bankaları daha çok borç vermeye yönlendirmek dahil bir dizi politikayı uygulamaya geçirmişti.

Çin Ticaret Savaşı Etkilenen Ekonomisi Canlandırmak için Destek Politikaları Ancak Komünist Parti’nin politbüro toplantısı dahil geçen hafta açıklanan GSYİH rakamının ardından yapılan duyurular, yetkililerin büyüme görünümünün düzeldiğini gördüklerini ve ekonomiyi desteklemek için ne kadar teşvik uygulanması konusunda gözden geçirme yapabileceklerine işaret etti. Pazartesi günü resmi haber ajansı Xinhua tarafından rapor edilen bir politbüro ifadesine göre ekonominin yıla gülü bir şekilde başladığı ancak finansal ve emlak piyasalarıyla ilgili endişelerden bahsedildiği söylendi.

Açıklamada olası aşın ısınma hakkındaki endişelere işaret ederek bu sektörlerin muhtemel riskler açısından yakından izlenmeleri gerektiği aktarıldı.

Çin Politbüro Toplantısı Finansal ve Emlak Sektörü Aşın Isınma Endişeleri Haberlerin ardından Çin hisse senedi piyasaları teşviklerin azaltılabileceğiyle bağlantılı olarak düşerken Nomura ekonomistleri, aynı gün politbüro açıklamasına atıfta bulundukları bir not yayınladı. Notta Nomura; “Borcun hızla artması, borsalarda potansiyel bir irrasyonel coşku ve büyük şehirlerin gayrimenkul piyasaları yüzünden tondaki ufak değişiklik anlaşılabilir” dedi. Sonuçta, Çin hisse senetleri 2018’de 10 yılın en kötü performansını kaydettikten sonra 2019’da çok başarılı olmuş, Şanghay endeksi yılbaşından bu yana kadar yüzde 29 artmıştı.

Ancak Nomura, Çin’in büyüme toparlanmasının henüz sağlam olmadığını ve büyümenin yeniden düşebileceğini belirtti.

Nomura Çin Büyümesi Sağlam Değil Düşebilir “Parasal genişleme hızının yavaşlayacağına inanıyoruz fakat sınırlı para politikası kapsamına rağmen parasal genişleme önlemlerini geri çekmek için hala çok erken” diyen Nomura, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Morgan Stanley’nin baş Çin ekonomisti Robin Xing de vurgunun parasal olmayan önlemlere kayacağını dile getirdi. Bugün verdiği bir demeçte Xing, politbüro toplantısında politika gevşemesini bitireceklerinden bahsetmediklerini, parasal gevşemeye giderek daha çok güvendiklerini anlattı. Keza Ulusal Halk Kongresi’nde geçen ay 2 trilyon yuanlık vergi ve ücret indirimleri kararı açıklanmıştı. Bundan geri dönmeyeceklerini ve mali paketi geri ölçeklendirmeyeceklerini dile getiren Xing, Morgan Stanley’nin hala genel politika karışımının destekleyiciliğinden emin olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu