Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisini Desteklemek için Her Yolu Denerken ABD Teşvikinin Etkisi Azalıyor

Çin Merkez Bankası'nın son hamlesi, Pekin'in müzakereler devam ederken ekonomisini desteklemek için her yolu denediğini gösterdi. Detaylar şöyle;
Çin Ekonomisini Desteklemek için Her Yolu Denerken ABD Teşvikinin Etkisi Azalıyor
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri devam ederken Pekin, gerileyen ekonomisini sürdürmek ve piyasaları desteklemek için birden fazla kaldıracı çekerek fazla mesai yapıyor. Çarşamba günü Çin Merkez Bankası’ndan gelen tarihi hamle de bu görüşü açıkça destekliyor. Nitekim dün yapılan açıklamada PBOC’nin likidite sıkışıklığını önlemek için finansal sisteme 83 milyar dolar enjekte ettiği belirtildi.

Daha net olarak Çin Merkez Bankası, 7 gün vadeli ters repo operasyon ile piyasalara 350 milyar Çin yuanı ve 28 gün vadeli ters repo ile 220 milyar Çin yuanı verdi. Fonlamanın amacı da bankacılık sisteminde makul derecede bol likiditenin sürdürülmesi ifadeleriyle aktarıldı. Ayrıca hareket, yatırımcılara daha fazla harcama ve diğer politika desteği türlerinin geleceğine dair güvence vermek için çalışan Çinli yetkililerin son hamlesi oldu.

Ticaret Görüşmeleri Sürerken Çin Ekonomisini Desteklemeye Devam Ediyor!

Ticaret Görüşmeleri Sürerken Çin Ekonomisini Desteklemeye Devam Ediyor!Çin Başbakanı Li Keqiang da Çarşamba günü ekonominin zorluklarla karşılaştığını ve hükümetin daha fazla teşvikle büyümeyi makul bir seviyede tutmayı amaçladığını söyledi. İşte bu noktada, Çin’in hamlesinin ticaret görüşmeleri için ne anlama geleceği vurgulandı. Çünkü Trump yönetimi, Çin’in zayıf ekonomisinin Pekin’in müzakerecilerini pazarlığa oturtacak bir faktör olduğunu belirtmişlerdi.

Ancak ekonomistler Çin ekonomisinin 2019 ortasında istikrar kazanmasını ve aynı zamanlarda ABD büyümesinin yüzde 2 seviyelerinin altına düşmesini bekliyorlardı. Bank of America Merrill Lynch ekonomistleri son notlarından birinde, Çin’in vites değiştirdiğini ve yeni teşvik önlemleri tanıttıklarını yazdı.

Bu arada ABD’nin maliye politikasının bir çıkmaza girdiği ve hükümet kapanmasının gerçekte mütevazı bir politika sıkışıklığa yol açtığını öne sürdü. FED’in faiz artırma modundan daha temkinli bir duruşa geçtiği ancak oranları düşürmeden önce daha açık bir zayıflık işareti görmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca zayıf ABD büyümesinin vergi indirimlerinin etkisi ve diğer uyaranların solmaya başlamasının ardından geldiği kaydedildi.

JP Morgan CEO’suna Göre Şu Anda Bir Yavaşlama Var

JP Morgan CEO’suna Göre Şu Anda Bir Yavaşlama VarJP Morgan Chase CEO’u Jamie Dimon da konuyla ilgili açıklamasında şu anda bir yavaşlamanın olduğunu kabul etti. Ancak bunun derin bir durgunluk yolunda olmanın aksine muhtemelen yavaşlama olduğunun üzerini çizdi.

Çarşamba günü New York Ekonomik Kulübü’nde konuşan Dimon, Çin’in ABD’nin yapamayacağı şekilde politikalarını zorlayabileceğini dile getirerek; “Çin muhtemelen en ciddi olanı ve dünyanın geri kalanı için en etkileyici olanıdır çünkü Çin büyümesi, dünyadaki 600 milyar dolarlık gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 5’ine tekabül etmektedir.” dedi.

Çin’le ilgili meselenin onların gerekli maddi veya manevi donanımı bulundurmalı olduğunu söyleyen Dimon, “ülkeyi kontrol eden 7 kişi var” yorumunu yaptı. “Çin istihdamı, barışı ve refahı korumak için çalışmaya uğraşıyor. Şu anda benim görüşüme göre bunu birkaç yıl içinde başaracaklar.” diyen Dimon, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Ekonomistlerin Çin Yorumları

Ekonomistlerin Çin YorumlarıCapital Economics’in Asya ekonomisti Mark Williams ise “Tarifelerin Çin ekonomisi üzerindeki doğrudan etkisini belirlemek zor” diyerek Çin’in ABD’ye ihracatının iyi bir şekilde tutulduğunu ama ABD’nin Çin ihracatının sert bir şekilde düştüğünü anlattı. Yine de Williams, yavaşlayan bir ABD ekonomisiyle bile Çin’in daha güçlü bir pozisyona sahip olacağına şüpheyle yaklaşarak, Çin ihracatının soya fasulyesi çiftçileri gibi belli bazı sektörler dışında ABD ekonomisine anlamlı bir katkı sağlamadığını belirtti.

“Çin, ABD ekonomisinin yavaşlaması için büyük bir neden değil. Bunun Çin’e çok fazla kaldıraç kazandırdığını sanmıyorum. Başkan Trump için daha önemli olan S&P ve ABD borsalarının keskin biçimde düşüp düşmediği. Bu, ABD tarafını bir ticaret anlaşması için daha istekli yapabilir.” diyerek de devam etti. Öte yandan Williams, Pekin tarafından sunulan teşvikin hükümetin devreye girdiği diğer dönemlerden daha küçük olduğunu ve Çin’in daha önceki uyarıcılarının bunlardan çok daha büyük olduklarını vurguladı.

“2015-2016 yıllarında yaptıkları ile kıyasladığımızda, bugüne kadar sahip olduğumuz mali ve parasal teşvik diğerlerinin dörtte biri kadar.” ifadelerini kullanan Williams, uyarıcının sonuncunun yarısı kadar olabileceğini fakat finansal kriz sırasındaki uyarıcının çeyrek boyutu olabileceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu