Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Devletin İşlettiği Ekonomisini Değiştirmek için ABD’nin Taleplerine Cevap Vermeyecek

Çin, devlet tarafından işletilen ekonomisini değiştirmek için hiçbir zaman ABD'nin taleplerine cevap vermeyeceğini belirtti.
Çin, Devletin İşlettiği Ekonomisini Değiştirmek için ABD’nin Taleplerine Cevap Vermeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı her geçen gün biraz daha kızışıyor. İki ülke arasında ticaret görüşmeleri giderek artan bir şekilde Çin’in yabancı şirketlere yönelik muamelelerine odaklandığından Pekin, ekonomisinin yapısal yönleriyle ilgili büyük şirketlerin temel çıkarlara karşı koştuğunu söylüyor. Çin, ABD yanlış eylemlerini ele almadıkça görüşme yapmayacağını açıklamıştı.

Pekin’in bu tavrı ise ABD’nin istediği değişiklik taleplerinin hiçbir zaman olumlu bir cevap alamayacağına işaret ediyor.

Pekin ABD Taleplerine Olumsuz Cevap VerecekÖnceden belirsiz temel ilgi alanı terimi genellikle, Pekin’in Tayvan’da olduğu gibi topral iddialarına atıfta bulunulduğunu anlatmıştı. Ama bu hafta sonu devlet haber ajansı Xinhua tarafından yayınlanan bir yorum, Çin’in ekonomisinin nasıl yönetileceği konusunda ayrıcalığından faydalanmayacağını vurguladı.

Cumartesi günü yayımlanan Çince yazı, ABD’nin Asya deviyle ticaret savaşı başlatarak küresel ekonominin büyümesine zarar vermesinin beş yolu olduğunu iddia etti. CNBC çevirisine göre; “Müzakere masasında, ABD hükümeti devlete ait işletmelerin gelişimini kısıtlamak dahil birçok kibirli talepte bulundu. Açıkcası bu, ticari müzakerelerin alanının ve kapsamının ötesinde ve Çin’in temel ekonomik sistemine dokunuyor.”

Bunlar ise ABD’nin Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşının arkasında, Çin’in ekonomik egemenliğini ihlal etme girişimi olduğunu gösteriyor.

ABD, Çin'in Ekonomik Egemenliğini İhlal EttiAynı zamanda Çin’i kendi temel çıkarlarına zarar vermeye zorladığını da kanıtlıyor. Çin’in devlete ait işletmeleri enerji, telekomünikasyon ve savunma gibi stratejik sektörleri kontrol ediyor. Bu şirketler, elverişli politikalardan ve sübvansiyonlardan faydalandıklarından, yabancı şirketler haksız bir avantajdan şikayet ediyor.

ABD ile Çin arasında yükselen ticaret anlaşmazlığı, özel teknolojinin zorla teslim edilmesinin ve fikri mülkiyet haklarının çiğnenmesi iddialarına odaklanıyor. Eleştirmenler, Çin’in devlet kontrolünü azaltma taahhütlerini yerine getirmeden 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmanın ekonomik olarak faydalanabildiğini söylüyorlar.

Pekin, piyasanın ekonomisindeki rolünü artırmak ve yabancı şirketlerin daha fazla erişimine izin vermek için biraz çaba sarf ediyor.

Pekin, Piyasanın Ekonomisindeki Rolünü ArtırdıHükümet, jeopolitik meselelerde sert bir çizgi çizerken, ekonomik alanlarda kademeli ilerleme gösterme eğilimindeydi. Bu, bazılarının bu hafta sonu yorumunu, teknolojiyi ve ekonomiyi içerecek poltikada büyük bir genişleme olarak okunmasına neden oldu.

2018 yılının Ocak ayında Xinhua, “Bölgesel bütünlük Çin’in ana çıkarlarıdır. Hong Kong, Macao, Tayvan ve Tibet, Çin’in vazgeçilmez parçalarıdır. Bu gerçekler şüphenin ve zorluğun ötesinde,” ifadeleri geçen bir makale yayımladı. Bu makale, Marriott’un bir ankette bahsi geçen ülkeleri ayrı ülkeler olarak listelemesini eleştirmişti. Çin’in Dışişleri Bakanlığı’nın kamuoyuna açıklamalarında aynı kavramı tekrarladı.

Bazı analistler, Çin hükümetinin daha önce ekonomik kalkınmanın ülkenin temel çıkarları arasında olduğunu söylediğini belirttiler.

Ekonomik Kalkınma Ülkenin Çıkarları Arasında2011 yılının Eylül ayında Hu Jintao’nun Çin devlet başkanı olduğu hükümet, “Çin’in Barışçıl Kalkınması” hakkında bir bildiri yayımladı. Belgede, Çin’in ana çıkarları, “Ulusal egemenlik, ulusal güvenlik, toprak bütünlüğü, ulusal birlik, ulusal anayasa ve toplumun Çin Anayasası’nın belirlediği ölçüde istikrarı ve sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel garantisi,” şeklinde açıklandı.

Başkan Xi Jinping’in bölgesel altyapı ve ticaret rotaları oluşturma planının ortak ifadesi, Çin’in küresel hakimiyetini artırmak için programı kullanmak istediğini ima eden “Bir Kuşak, Bir Yol” projesiydi. Son birkaç yılda “Kemer ve Yol İnisiyatifi” terimi, Çin’in öncülük ettiği ancak egemen olmadığı bir kavramı ima ederek ortaya çıktı.

Ancak Çin, programın özel olarak neleri kapsadığı konusunda pek renk vermedi. Analistler bu yıl, Pekin’de düzenlenen Kemer ve Yol Forumu’nun Çin liderliğindeki programın teknoloji ve küresel yönetişimi etkilemek için altyapı geliştirmenin ötesine baktığını açıkça belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu