Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisi 1Ç20’de Daha Çok Daralırken 2Ç20’de Daha Az Büyüdü

Ekonomik verileriyle şüphe uyandıran Çin, ikinci çeyrek büyümesinin ardından daha çok sorgulanmaya başladı. Uzmanlara göre büyüme gerçek olamayacak kadar iyi geldi.
Çin Ekonomisi 1Ç20’de Daha Çok Daralırken 2Ç20’de Daha Az Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün çıkış noktası ve pandeminin ardından toparlanan ilk ülke olarak dikkat çeken Çin, ikinci çeyrekteki beklenti üstü büyümesiyle fazlasıyla dikkat çekti. Çünkü yüzde 3,2’lik büyüme ilk çeyrekteki tarihi daralmanın ardından ve dünyanın diğer büyük ekonomileri aynı dönemde negatif büyüme rakamları açıklarken gerçekleşti.

Bu durum bazı uzmanlar tarafından endişe verici olarak nitelendirilirken gelen yeni yorum farklı bir gerçeğe işaret etti.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, pandeminin ardından ekonomik toparlanmanın başladığını iddia ederken ekonomistler rakamların güvenilmez olduğunu ve yaşanan daralmanın bildirilenden çok daha derin olduğunu öne sürdü.

Capital Economics analistlerine göre Çin ekonomisi yılın ilk üç ayında yüzde 6,8 değil yüzde 10 küçüldü.

Bununla birlikte ikinci çeyrekte beklentilerin epey üzerinde açıklanan yüzde 3.2’lik büyümenin de gerçek yükselişi yansıtmadığı söylendi. Capital Economics’ten Julian Evans-Pritchard, gerçek yükselişin yüzde ikiye yakın olduğunu belirtti.

Daily Express’in haberine göre Çin ekonomisine bağımsız bir bakış sunan QuantCube isimli şirketin sahibi Thanh-Long Huynh, ülkede geri dönen büyümenin imkansız olduğunu söyledi. Der Spiegel’e konuşan Thanh-Long Huynh; “Çin’in yeniden büyümesi kesinlikle imkansız” diyerek ekonomik sonuçların biraz süslenebileceğini dile getirdi. Şirketinin büyük limanlardan nakliye ve yük verilerini analiz ettiği ki bunların da faaliyete düşüş olduğunu gösterdiği eklendi.

QuantCube’e göre işgücü piyasasındaki boşluk sayısı da yüksek olmaya devam ediyor ki bu ekonomik zorlukların sürdüğünün bir işaretiydi.
Çin 2ç20 Büyüme
Görsel Kaynak: CGTN

Sonuçta Çin’in ikinci çeyrek GSYİH’si pandeminin sonuçlarına rağmen sadece yüzde 3,2’ye düştü. Çin’in sözde ekonomik toparlanmasının şaşırtıcı oranı Dünya Bankası’nı bile şaşkına uğrattı ki kurum verinin ardından tahminlerini yeniden güncelledi.

Dünya Bankası Çin Direktörü Martin Raiser, “veri, Küresel Ekonomik Beklentiler raporumuzu yayınladığımızda Haziran ayında öngördüğümüzden gerçekten daha yüksek ve tahminimizi buna göre yükselttik” dedi.

Raiser, Xinhua’ya verdiği röportajda Çin’in toparlanmasını mali ve parasal yanıtların yayılmasındaki önemli politika alanına bağladı. “Pazarları ve rekabeti artırmak için yapılan yapısal reformlar, daha fazla özel yatırımın teşvik edilmesine ve verimlilik artışının yeniden canlanmasına yardımcı olacaktır” diyen Raiser, küresel ticaret ve yatırımın açık kalmasının kritik olacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu