Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısıtlamaların Kaldırılmasını Bekleyen Çin Dışişleri Bakanı “ABD En Güçlü Ülkedir” Dedi

ABD'nin tüm mantıksız kısıtlamaları kaldırmasını bekleyen Çin Dışişleri Bakanı, "şimdi ve öngörülebilir gelecek için ABD dünyadaki en güçlü ülkedir ve olmaya devam edecektir" dedi.
Kısıtlamaların Kaldırılmasını Bekleyen Çin Dışişleri Bakanı “ABD En Güçlü Ülkedir” Dedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı olan Wang Yi, Salı günü verdiği bir demeçte ülkesinin ABD’nin dünya lideri olarak konumunu ele geçirmek istemediğini söylerken Amerika’dan makul olmayan tüm kısıtlamaları kaldırmasını beklediklerini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ile ABD-Çin İş Konseyi tarafından düzenlenen bir akşam yemeğinde konuşan Wang; “bugün ABD ve Çin ilişkileri bir kez daha dönüm noktasına geldi” dedi.

Ayrıca Çin’in ABD’ye ve dünyanın geri kalanına daha geniş açılırken, ABD’nin de Çin’e aynısını yapmasını ve tüm makul olmayan kısıtlamaları kaldırmasını beklediklerini aktardı.

 Çin Dışişleri Bakanı Çin ABD Açılıyor ABD Aynısını Bekliyor “Çin’in son birkaç on yılda reform ve açılma çabaları ve başarıları yaygın olarak kabul edildi. Bunlar kasten göz ardı edilmemeli veya reddedilmemelidir.” ifadeleriyle de dikkat çekti. Wang’ın sözleri, dünyanın en büyük iki ekonomisinin, ABD’nin Çin’le ticaret açığına ilişkin şikayetlerinde ve yerel pazara eşit erişim eksikliğinde kilitlenmişken geldi.

Yabancı şirketler genellikle Çin’de faaliyet göstermek için kilit teknolojiyi transfer etmek zorunda kaldıklarını ve erişimin dengesiz olduğunu iddia ediyorlar.

Yabancı Şirketler Çin Pazarı Erişim Şikayetçi Ayrıca daha birkaç gün önce yayınlanan bir bildiride Çin’de faaliyet gösteren Avrupa Birliği Ticaret Odası, Pekin’in iç pazara erişimdeki kısıtlamaları kaldırma konusunda yetersiz kaldığını savunmuştu. Bu durumun örneklerinden bir tanesi Mastercard ile Visa idi ki devlet tarafından kontrol edilen UnionPay küresel olarak genişlerken, iki yabancı firma yıllarca Çin pazarına girme mücadelesi vermişlerdi. Google’da arama gibi diğerleriyse Çin’de tamamen engelleniyordu.

Ekim müzakerelerine ilişkin olarak da görüş bildiren Wang, müzakerelerin olumlu bir sonuç üreteceğini umduğunu söyleyerek Çin ile çalışma konusunda Amerika için iş fırsatını vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanı Ekim Müzakere Olumlu Sonuç Bekliyor “Geçen yıl Çin ile ABD arasındaki ticaret sürtünmeleri her iki ülkeye de zarar verdi ki bunlar olmaması gereken zararlardı” diyen Wang, her iki tarafın da yeni iş birliği alanları keşfetmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerine yönelik uluslararası eleştirilere de değinen Wang, bölge hükümetinin eylemlerinin terörizmi önleme çabası olduğunu söyledi.

Çin’in devasa altyapı projesi Bir Kuşak, Bir Yol’un ABD’yi hedeflemediğini ve bu girişimin itibarını düşürip onu baltalamak için hiçbir hamle olmaması gerektiğini savundu. Ulusal egemenlik konularında Dışişleri Bakanı, Çin’in Tayvan’ın bağımsızlığına izin vermeyeceğini ve Hong Kong’un refahını ve istikrarını sürdürmenin şiddeti reddetmek olduğunu dile getirdi. “Çin’in dünya sahnesinde taht oyununu oynamaya niyeti yok. Şimdilik ve öngörülebilir gelecek için Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki en güçlü ülkedir ve olmaya devam edecektir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu