Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Devlet Medyasının Düşen Yuan ve Yükselen Ticaret Savaşı Hakkında Söyledikleri

Washington ile Pekin arasındaki ticaret savaşı yeniden alevlenirken, Çin devlet medyası ABD'ye sert söylemlerde bulundu.
Çin Devlet Medyasının Düşen Yuan ve Yükselen Ticaret Savaşı Hakkında Söyledikleri
Yorum

Çin’in Salı günü yayımlanan devlet gazetesi, Washington’u Pekin’e hızla tırmanan bir ticaret anlaşmazlığında para manipülatörü etiketini vermesinden bir gün sonra ABD’yi kasıtlı olarak uluslararası düzeni yok etmekle suçladı. People’s Daily dergisinin bir editörü, “Bütünlüğü olmayan bir ülke yalnız olacak,” ifadelerini kullandı.

Çin gazetesinin çevirisine göre; “Bazı Amerikalılar tarafından sergilenen sorumsuz eylemler adaleti göz ardı ettiklerini ve dürüstüğü balkaladıklarını gösteriyor.”

Çin Gazeteleri Trump YorumuÇin’in devlet medyası, tipik olarak hükümetin sözcülüğü görevini üstleniyor. Pekin, Pazartesi günü para biriminin psikolojik bir kırmızı çizgi olarak görülen değerinin altına düşmesine izin verdi. 1 Amerikan doları 7 Çin yuanı seviyesine gelirken, 2008 yılından bu yana ilk kez bu seviye kırıldı.

Dün günün ilerleyen saatlerinde ABD Hazine Bakanlığı, Çin’i para manipülatörü olarak ilan etti. Pekin’in 1994 yılında para birimi manipülatörü olarak ilan edilmesinin üzerinden 25 yıl geçmesinin ardından ilk kez yine bu şekilde etiketlendi.

ABD ve Çin, bir yıldan fazla bir süredir ticaret anlaşmalığı içinde bulunuyor ve her iki taraf da birbirinin milyarlarca dolarlık ürününe gümrük vergisi uyguladı. Geçen hafta Trump, G-20 Liderler Zirvesi’nde verilen sözlere rağmen 300 milyar dolarlık Çin malına yüzde 10 oranında tarife getireceğini ve 1 Eylül’de yürürlüğe gireceğini söyledi. Bu şekilde savaş yeniden kızışmış oldu.

Trump, Çin’i ticaret avantajı elde etmek için yuanı düşük tutmakla defalarca suçlarken, zayıf döviz ucuz ihracat anlamına geliyor.

Trump Çin'i SuçluyorWashington’ın son hareketinden önceki Pazartesi günü yapılan bir açıklamada, Çin’in devlete ait gazetesi Global Times’a göre; ABD hükümeti, aşırı bir baskıyla ortaya çıkacak Çin teslimiyetini hayal etmeyi bırakmalı. Çin bir ticaret anlaşmasına varmak istiyor, ancak bu Washington’ın tarifeleri artırdığı zaman Çin’in gerekli önlemleri alma konusunda çekingen olduğu anlamına gelmiyor,” ifadelerine yer verdi.

Gazete, ABD ve Çin’in kazan-kazan sonucu için elverişli bir ticari ilişki kurması için her iki tarafın da düşünceli ve dürüst olması gerektiğini söyledi. Global Times, Pekin’in gerekli önlemleri almaktan çekinmeyeceğini de ifade etti.

Dün Asya işlemleri sırasında onshore yuan dolara karşı 7,0304 seviyesinden, offshore yuan 7,0807 seviyesinden işlem gördü.

Dolara Karşı Yuan SınırıBugün ise USD/CNH paritesi, güne yükselişle başladı ve 7,14 yuan sınırına kadar yükseldi. Bu seviyeden gerilemeye başlayan parite, 7,0590 yuana kadar indi. Ardından yüzde 0,40 oranında ekside seyrederek 7,0700 yuandan işlem görmeye başladı.

Para birimi, dünkü işlemlerde 7 kritik seviyesini kırdıktan sonra Çin’in merkez bankasının guvernörü Yi Gang, Pekin’in para birimini ticaret anlaşmazlıkları gibi dış rahatsızlıklarla başa çıkmak için bir araç olarak kullanmayacağını söyledi. PBOC, yuan döviz kurunun şimdi Çin’in ekonomik temelleri ve piyasa talep ile arzına paralel olarak uygun bir seviyede olduğunu belirtti.

Çin devlet medyası Xinhua, Pazartesi günkü bir raporda yuan amortismanının ABD Başkanı Donald Trump’tan gelen korumacılık söylemlerinin artmasına ve ticari baskıların artmasına normal bir tepki olduğunu yazdı.

Eurosia Group’un Direkörü Michael Hirson, Çin’in yuanı silah olarak kullanıp kullanmayacağının görülmesi için çok erken olduğunu söyledi.

Çin, Yuanı Silah Olarak Kullanacak mı?Hızın seviyeden daha önemli olduğunu söyleyen Hirson, önümüzdeki birkaç hafta içinde hızlı bir değer kaybı yaşanması durumunda, Çin’in para birimini silah olarak kullanmaya istekli olduğunu açıkça belirten bir uyarı işareti olacağını belirtti.

Bununla birlikte eğer Çin’in merkez bankası para birimini bazı günlerde güçlendirecek ve diğerlerinin zayıflamasına izin verecekse Hirson’a göre; yuan, olumlu bir işaret olarak tek yönlü bir sinyal göndermediğine işaret edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu