Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Büyümeyi Artırmak için Gölge Bankacılığı Borç Vermeye Teşvik Edecek

Çin Renmin Üniversitesi Profesörü Xiang Songzuo, Pekin'in ekonomik büyümeyi artırmak için gölge bankacılık finansmanını teşvik edeceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Çin Büyümeyi Artırmak için Gölge Bankacılığı Borç Vermeye Teşvik Edecek
Yorum

Çin Komünist Partisi tarafından kurulan Çin Renmin Üniversitesi Profesörü Xiang Songzuo, Pekin’in son birkaç yıl içinde gölge bankacılığı frenlemesinin ardından ülkenin ekonomik büyümeyi artırmak için şimdi bu tür kredileri teşvik edeceğini söyledi.

Salı günü başlayacak olan Ulusal Halk Kongresi’ne atıfta bulunan Xiang Songzuo; “Ulusal Halk Kongresi’nin en üst gündemi, büyüme oranının daha fazla düşüşünü önlemek için politikalar tasarlamaktır” dedi. Daha önce Çin Merkez Bankası’nın yöneticilerinden ve Çin Ziraat Bankası’nın baş ekonomistlerinden olan Xiang, bu yıl düzenleyicilerin özellikle de özel sektör için daha fazla gölge bankacılık finansmanı teşvik edeceğini düşündüğünü söyledi.

Resmi bankacılık sektörü dışında finansal firmalar tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri ifade eden gölge bankacılığın, daha düşük düzenleyici gözetim ve daha yüksek risklere tabi olduğu vurgulandı.

Çin Büyümeyi Artırmak için Gölge Bankacılığı Teşvik EdecekKeza Çin için gölge bankacılık sistemi büyük bir sorun anlamına geliyordu ki ülke son birkaç yıldır endişe verici düzeydeki yüksek borç seviyelerini düşürme amacıyla geleneksel olmayan borç verme biçimlerini kısmıştı. Ancak Xiang’a göre Çinli yetkililer şu anda odaklarını borç azaltmaktan ekonomiyi istikrara kavuşturmaya doğru değiştirmişti. Çin’in GSYH hedefi geçtiğimiz yıl yüzde 6.5 civarındaydı ve kaynaklar Reuters’a Pekin’in 2019’da yüzde 6.0 ila 6.5 arasında bir büyüme hedefi belirleyebileceğini söylemişlerdi.

“Gölge bankacılık geri geliyor” diyen Xiang, altyapıya daha fazla harcama yapmanın yanında Pekin’in özellikle de özel sektöre borç verme yoluyla ekonomiyi canlandırmasının gerekeceğinin üzerini çizdi.

Çin Renmin Üniversitesi Profesörü Xiang Songzuo: Gölge Bankacılık Geri Geliyor Gölge bankacılık faaliyetleri muhasebe uygulamaları nedeniyle bilanço dışıyken bu tür uygulamaların bankaların ve diğer finansal kuruluşların aldığı risk tutarını maskeleyebileceği yönünde endişeler vardı. Xiang da mevcut endişelere işaret ederek, Çin’in artan gölge borçlanmasının getirdiği ikilimle karşı karşıyayken ip üstünde yürümesi gerekeceğini dile getirdi. Düşüncesini de; “Bir yandan yatırımları finanse etmek için gölge bankacılığa ihtiyaçları varken diğer yandan potansiyel riskleri kontrol altına almaya çalışacaklar” ifadeleriyle anlattı.

Tüm bunların yanında, Xiang’ın yorumuna rağmen Morgan Stanley geçtiğimiz günlerde Çin’in borç sorunun kötüleşse de gölge bankacılık riskinin azaldığını öne sürmüştü. “Bu kez biraz farklı çünkü gölge bankacılığı yeniden açmak yerine daha yönetilebilir veya daha şeffaf kaldıraç kullanıyorlar” denilen raporda Morgan Stanley, Pekin’in resmi olmayan kanallardan borçlanan insan riskini, yıllar önce ile karşılaştırıldığında daha iyi yönetmesinin beklendiğini kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu