Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Büyümesi Amerikan Ekonomisinden Çok Daha Endişe Verici

Tüm dünyanın yakından izlediği Çin büyümesinin şu anda ABD ekonomisine kıyasla çok daha büyük bir endişe kaynağı olduğu söylendi. Detaylar haberimizde;
Çin Büyümesi Amerikan Ekonomisinden Çok Daha Endişe Verici
Yorum

Özel bir bankanın yatırım uzmanı, Çin ekonomisinin şu anda ABD ekonomisine kıyasla çok daha büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyledi. Bugün yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Lihtenştayn merkezli VP Bank’ın yatırım çözümleri başkanı Felix Brill, yatırımcıların Washington ile Pekin arasında devam eden ticaret savaşı müzakereleri nedeniyle daha fazla piyasa oynaklığı beklemeleri gerektiğini belirtti.

“Çin ekonomisi şu anda, ABD ile kıyaslandığında çok daha büyük bir endişe kaynağı” diyen Brill, bu uyarısına rağmen Çin liderlerinin ekonomilerini toplayacağı yönünde iyimser olduğunu da kaydetti.

VP Bank’ın yatırım çözümleri başkanı, Çin ekonomisinin kısa vadede yavaşladığına dair net işaretler olduğunu dile getirdi.

VP Bank Felix Brill Çin Ekonomisi Kısa Vadede Yavaşlıyor Ve dünyanın ikinci büyük süper gücü ekonomik modelini ihracat öncülüğünden daha tüketim odaklı bir yaklaşıma geçirmeye çalışırken bunun ulus üzerinde daha sürükleyici olabileceğini anlattı. İlaveten iki ekonomi arasındaki tarife savaşının Pekin’in büyümesinin biraz daha zor olacağı anlamına geldiğini vurguladı. Ne var ki uzman bunun, Çin’in zorlukları yenmek için sonuna kadar uğraşmayacağı anlamına gelmediğini de ekleyerek düşüncesini şöyle ifade etti:

“Bu kısa vade endişe için bir neden fakat eminim ki Çinli yetkililer müdahale edecek ve ekonomiyi desteklemek için bazı ek önlemleri uygulamaya sokacaktır.”

Çinli Yetkililer Ekonomi Desteklemek için Önlemler Alacak Piyasaların devam eden ticaret savaşındaki gerilemelere nasıl tepki vereceğine gelince ise Brill, daha fazla dalgalanma beklediğini söyledi. Sonuçta Pekin ile Washington, Aralık’ta birbirlerine yeni tarifeler uygulamama konusunda imzaladıkları 90 günlük ateşkesin sonuna doğru yaklaşıyorlardı ama analistler bu hafta Pekin’de yapılan 3 günlük müzakerelerde bazı olumlu sinyaller almışlardı.

Yine de Brill, üçüncü güne sarkmasıyla piyasalarda iyimserlik havası yaratan müzakerelerin yeterli olmayacağını ve hala çözülmesi gereken çetrefilli problemlerin bulunduğunu aktardı.

Müzakereler Yeterli Değil“Piyasa duyarlılığı, daha çok ticaret görüşmelerinde neler döndüğüne bağlı olacak. Bu hafta bir miktar ilerleme kaydettik fakat bu sadece bir başlangıçtı. Bence yol boyunca hala bazı engeller var ve gerçekten bir çözümden çok uzaktayız. Yani bu zaman zaman pazarlarda baskın gelecek fakat ilerleme görmemiz durumunda piyasalar için her zaman rahatlama olabilir ve bazı iyi piyasa hareketlerini teşvik edebilir.” dedi.

Genel olarak ise Brill, hisse senetleri üzerinde nötr bir duruş sergilediğini dile getirdi. Geçtiğimiz ayki düşüşlerin değerlemelerde yaşanan fazlalıkların bir kısmını düzelttiğini belirten uzman, ufukta ABD hükümetinin kapanması da dahil olmak üzere önemli risklerin bulunduğunu öngördü.

“Bizim için pazarlara gerçekten güçlü bir şekilde girmek için henüz çok erken çünkü piyasalarda ağır basan bazı belirsizlikler var” diyen Brill, ekonomik görünümün yalnızca ticaret görüşmeleriyle değil aynı zamanda hükümet kapatılmasıyla birlikte gölgelendiğini vurgulayarak durumun önümüzdeki birkaç haftada yaşanacak gelişmelere bağlı olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu