Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

China Beige Book 3. Çeyrekte Büyümenin Yavaşladığını, Borç Seviyelerinin Yükseldiğini Gösterdi

Bugün yayımlanan China Beige Book tarafından yayımlanan üç aylık anket, Çin ekonomisinin büyümesinin yavaşladığını gösterdi.
China Beige Book 3. Çeyrekte Büyümenin Yavaşladığını, Borç Seviyelerinin Yükseldiğini Gösterdi
Yorum

Çin’in son birkaç aydaki ekonomik rakamları, beklentileri hayal kırıklığına uğrattı, ancak en kötüsü henüz bitmedi. Analistler, üçüncü çeyrek verilerinin öncekinden daha da zayıf gelmesini bekliyorlar.

China Beige Book tarafından Çarşamba günü yayımlanan üç aylık anket, üçüncü çeyrekte büyümenin yavaşladığını ve borç seviyelerinin yükseldiğini gösterdi. Kurum 3300’den fazla Çinli işletmeyle ilgili anketine atıfta bulunarak, “Ulusal olarak gelir, karlar, üretim, satış hacimleri ve iş büyümesi, hem yerel hem de ihracat siparişlerinde olduğu gibi çeyrek yıldan önce yavaşladı,” ifadelerine değindi.

Kritik olarak firma tahvil ihracı, anket tarihinin en büyük seviyesine çıkarak borç seviyelerinin yükselmeye devam ettiğini buldu. Gölge bankacılık olarak adlandırılan alanın toplam borçlanmaya oranı da ikinci en büyük orandaydı. Gölge bankacılık daha az düzenleyici gözetimine maruz kaldıklarından genellikle daha yüksek risk taşıyan düzenlemesiz borç verme faaliyetlerine atıfta bulunmaktadır.

Yüksek Borç Seviyeleri

Yüksek Borç SeviyeleriChina Beige Book International Genel Müdürü Shehzad Qazi, “Borçlanma hala yüksek. Bu, önümüzdeki çeyrek için biraz rahatlama sağlayabilir. Daha fazla işgücü piyasasının yarattığı stres korkusu, Pekin’in firmaları personelin kredi kullandıkça artırmasına yol açabilir,” dedi.

Qazi, zayıf olarak nitelendirilen 2018 yılı dördüncü çeyrek verilerinin daha iyi görüneceğini de ifade etti. Geçen yıl Çin’in sık sık şüphe duyduğu resmi rakamların dördüncü çeyrek büyümesinin yüzde 6,4’te gerçekleştiğini ve yıllık oranı 1990’dan bu yana yüzde 6,6 ile en yavaş büyümesini gösterdi.

Bu yılın başında, büyüme hızı ilk çeyrekte yüzde 6,4 iken ikinci çeyrekte yüzde 6,2’ye geriledi. Çin’in Ekim ayı ortasında üçüncü çeyrek GSYİH oranını yayınlaması bekleniyor.

Teşviklerin Etkisi Henüz Görünmedi

Teşviklerin Etkisi Henüz GörünmediDevlet Bilgi Merkezi’nin ekonomik tahmin departmanında genel müdür olan Yuxian Zhang, üçüncü çeyreğin de bu yıl Çin için düşük bir büyümeye işaret edeceğini söyledi.

Zhang’a göre; hükümet politikaları yılın ilk yarısında gerçekten devreye girmediği ve vergi indirimi gibi destekleyici önlemlerin etkisinin hissedilmesi zaman alacak.

Zhang, gayrisafi yurt içi hasılanın üçüncü çeyrekte yüzde 6,1, dördüncü çeyrekte yüzde 6,2, yıllık toplamı yüzde 6,2 veya 6,3 seviyesine getirmesini bekliyor.

Yüzde puan bir yana Çin hükümetinin ekonomiyi destekleme dengesinde büyüme borçlarına olan bağımlılığı azaltma çabalarının ne kadar etkili olacağı belirsiz.

Çin Maliye Akademisi Başkanı olan Liu Shangxi, Haziran ayının sonunda Çin’in vergi ve harçları düşürme hedefinin yarısından fazlasını bu yıl yaklaşık 2 trilyon yuan seviyesine ulaştığını söyledi. Shangxi, bu ayın başlarında Pekin’deki Çin Kalkınma Forumu’nda konuştu.

Ancak vergi indirimlerinin açıklanması ve ilk uygulanmasının, kısmen dış etkenler nedeniyle ekonomik büyüme oranının ikinci çeyrekte yavaşlamasını engelleyemediğine dikkat çekti.

Liu, “Mevcut makroekonomik politikanın yönü, vergi ve ücretlerin tamamlanması, politikanın güvenini artırmakta ve iş beklentilerini daha da dengelemektedir.

Yavaşlayan Büyüme

Yavaşlayan BüyümeÇin’in en büyük ticaret ortağı olan ABD ile ticaret gerilimleri, geçen yıl ekonomik belirsizliğe önemli ölçüde katkıda bulundu. Pek çok analist, Çin’in ekonomik yavaşlamasının büyük bir kısmının hükümetin büyüme konusunda borca olan bağımlılığını azaltma girişimi gibi iki nedenden dolayı yerel nedenlerden kaynaklandığını da belirtmekte hızlı.

Bu ayın başlarında Başbakan Li Keqiang resmi büyüme hedefini yüzde 6 ile 6,5 arasında tuttu ve Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6’dan daha hızlı büyümesinin kolay olmayacağını belirtti.

Ekonomik genişlemenin yavaşlamasının hızı göz önüne alındığında yetkililer, bankaları özel olarak işletilen işlemlere daha fazla borç vermeyi teşvik etmek için bir yıldan fazla bir süredir çalışıyor.

Çin’in büyük, devlete ait bankaları genellikle ulusal büyüme ve istihdamın çoğuna katkıda bulunan özel sektör yerine devlete ait şirketlere borç vermeyi tercih ediyor.

Artan Borçlanma

Artan Borçlanmaİhtiyaç duyulan finansmanın nihayetinde işletme genişlemesine doğru gittiği daha az açıktır. Macquarie’deki Çin ekonomisti Larry Hu, “Kurumsal tahviller bu yıl şu ana kadar toplanıyor, ancak en büyük delta hala yumuşak kredi talebine işaret eden fatura finansmanını içeren kısa vadeli kurumsal kredilerden geliyor,” dedi.

En azından üreticiler için China Beige Book anketi, bir dizi endişe verici yanıt buldu: “Üreticiler tarafından borç almak o kadar yaygın ki ankete katılan her firmanın bir tanesi bu yıl borç aldı. Diğer uç şirketlerin yüzde 30’unun her üç ayda bir borç alması daha da rahatsız edici. Sektörün bir bütün olarak net bir sıkıntısı var ya da firmaların büyük bir kısmı başarısız olmalı,” dedi.

Genel olarak Çinli işletmeler için veriler ortalama kredi vadesinin bir önceki çeyreğin ortalama 26 aydan kısa olduğu 19 ay olduğunu gösterdi. Verilere göre; kredilerin çoğunluğunun bir yıldan daha uzun vadesi vardı.

Merkez Bankası Guvarnörü Yi ve Çin Maliye Bakanı Liu Kun, Salı günkü basın toplantısında ekonominin istikrarlı ve makul bir aralıkta kaldığını belirtti. Liu, vergi ve harç indirimlerinin bazı şirketlerin araştırma ve geliştirme için daha fazla harcama yapmasına izin verdiğini ve günlük ortalama 19 bin yeni girişimin Ocak ayından Ağustos ayına kadar hükümete kayıtlı olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu