Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Başbakanı: Ekonomimiz “Yeni, Aşağı Yönlü Baskı” ile Karşı Karşıya

Çin Başbakanı Li Keqiang Cuma günü düzenlenen bir basın toplantısında; “Ekonomimizin yeni ve aşağı yönlü baskıyla karşılaştığı doğrudur” dedi. Detaylar aşağıda;
Çin Başbakanı: Ekonomimiz “Yeni, Aşağı Yönlü Baskı” ile Karşı Karşıya
Yorum

Çin Başbakanı Li Keqiang Cuma günü düzenlenen bir basın toplantısında; hükümetin büyüme üzerindeki yeni baskılar karşısında ekonomiyi destekleyici olarak kalacağını söyledi. Mandarince yaptığı açıklamaların resmi çeviresine göre Çin Başbakanı Li Keqiang; “Çin ekonomisinin yeni ve aşağı yönlü baskıyla karşılaştığı doğru” dedi. Ayrıca dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki yavaşlamanın, küresel büyüme de aynı zamanda baskı altındayken gerçekleşmesine dikkat çekti.

“Parasal rahatlama için gitmiyoruz ama reel ekonomiye destek sağlamaya çalışıyoruz” diyen Li Keqiang bu açıklamaları, Ulusal Halk Kongresi’nin kapanış töreninin ardından yaptı. Pekin’de ortalama 3000 temsilcinin bir araya geldiği Ulusal Halk Kongresi doğası gereği sembolikti çünkü şu anda asıl güç Başkan Xi Jinping’in liderlik ettiği Komünist Parti ve Politbüro Daimi Komitesi’nde yatıyordu.

Kaldı ki Ulusal Halk Kongresi bu yıl, Çinli telekom devi Huawei ile ilgili uluslararası anlaşmazlıklar yoğunlaşırken ve ABD-Çin müzakereleri kritik bir noktaya ulaşmışken gerçekleşti.

Çin Başbakanı Li Keqiang Huawei Casusluk cevap Ancak Li Keqiang, ticaret görüşmelerinin son gelişmelerine ilişkin detayları açıklamadı. Yalnızca iki tarafın sıkı tartışmalar içinde devam ettiğini ve her iki tarafın da gerilimleri dağıtmak için yeterli bilgeliğe sahip olduğuna güvendiğini belirtti. Çin’in teknoloji şirketlerini diğer ülkelere casusluk yapmaya zorlayıp zorlamadığı konusunda bir soruya yanıt olarak ise Li, hükümetin böyle bir davranışı asla istemeyeceğinin üzerini çizerek cevap verdi.

Bunun açıkça Çin yasalarına uygun olmadığını dile getiren Başbakan; “Bu Çin’in davranış şekli değil. Böyle bir şey yapmadık ve gelecekte de bunu yapmayacağız” dedi.

Çin Başbakanı Li Keqiang Huawei Casusluk ABD Çin Ticaret Görüşme Basın AçıklamasıÖte yandan ABD-Çin İş Konseyi tarafından gözden geçirilen son bir taslağa göre Cuma günü Çinli delegelerin toplantısında, yabancı şirketlerin mesleki ve ticari sırlarının daha da korunması için bir son dakika yabancıı yatırım yasası onaylandı. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan yeni yasa, Pekin’in Trump yönetimine ticaretle ilgili bir anlaşmaya varma konusunda ciddi olduğunu göstermesine yardımcı olabilirdi. Devlet medyası Cuma günü, hem Amerikan hem de Çinli temsilcilerin Pekin zamanıyla erken sabah saatlerinde bir telefon görüşmesi yaptığını yazdı.

Tüm bunların yanında Ulusal Halk Kongresi’nin açılış haftasında da Başbakan Li’nin Çin ekonomisine dair kasvetli bir tablo çizdiği aktarıldı. Buna göre Çin Başbakanı daha büyük riskler konusunda uyarı yaparak Çin’in ekonomik büyüme hedefini açıklamış, “zorlu bir mücadeleye tamamen hazırlıklı olmalıyız” yorumuyla gündeme gelen Li büyüme hedefini yüzde 6 ika 6.5 aralığında belirlemişti. Nitekim resmi hükümet rakamları da Çin’in geçen yıl 1990’dan bu yana en yavaş hızını kaydederek yüzde 6.6 oranında büyüdüğünü göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu