Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Başbakan Yardımcısı: Önemli İlerleme Kaydettik

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, iki tarafın birçok alanda önemli ilerleme kaydettiğini söyledi.
Çin Başbakan Yardımcısı: Önemli İlerleme Kaydettik
Yorum

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Cumartesi günü Jiangxi’de yapılan bir konferansta iki tarafın aşamalı bir anlaşmanın imzalanması için önemli bir temel atarak, birçok alanda önemli ilerleme kaydettiğini söyledi.

Ticaret savaşıyla ilgili ender şekilde konuşan ve bu nedenle söyledikleri fazlasıyla dikkat çeken Liu He; “Ticaret savaşının yükselişini durdurmak Çin, ABD ve tüm dünyaya fayda sağlıyor. Bu hem üreticilerin hem de tüketicilerin umdukları şey.” dedi.

Liu He’nin açıklamaları, dünyanın en büyük iki ekonomisinin geçen hafta kısmi anlaşmaya varmaları üzerine geldi.

Liu He Ticaret Görüşmesi Açıklaması Anlaşma kapsamında ABD, 15 Ekim tarihli tarifeleri askıya almış, Çin’in ABD’den daha çok tarımsal ürün alacağı söylenmiş ve Trump anlaşmayı ABD’li çiftçiler için muazzam olarak nitelendirmişti. İlaveten birinci aşama anlaşmanın, 3 hafta içinde yazılacağı ve tamamlanır tamamlanmaz ikinci aşamaya geçileceği dile getirilmişti. Trump anlaşmaya çok önemli dese de analistler pek umut vaat etmediğini öne sürmüştü.

Bu arada Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 6 büyüdüğünü gösteren rakamlarını açıkladı ki büyüme yaklaşık 30 yıl içindeki neredeyse en zayıf hızdı.

Liu He Ekonomi Açıklaması Nitekim 1 yılı aşkın zamandır devam eden ticaret savaşı, fabrika üretimine ve yatırım duyarlılığına etki ediyordu. Liu da Cumartesi günü yaptığı açıklamada Çin’in ekonomik yeniden yapılanmayı hızlandırmak için çekirdek teknolojilerdeki yatırımı artıracağını belirterek ekonomik beklentilerin çok parlak kalmaya devam ettiğini belirtti. “Kısa vadeli ekonomik oynaklık konusunda endişeli değiliz. Bu yıl için makroekonomik hedeflere ulaşma konusunda kendimize güveniyoruz.” dedi.

Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin dünyaya fayda sağladığının üzerini çizen Liu, “Çin-ABD’nin ekonomik ve ticari iş birliğindeki büyüme, tüm dünyanın barış, istikrar ve refahına bağlantılı” diyerek şöyle devam etti: “Çin ve ABD, eşitlik ve karşılıklı saygıya dayanarak, birbirlerinin temel kaygılarını ele alarak, iyi bir ortam yaratmak için çabalayarak ve her iki tarafın da ortak hedeflerine ulaşarak orta noktada buluşabilirler.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu