Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Başbakan Yardımcısı Birinci Aşama Anlaşmayı Bu Hafta Washington’da İmzalayacak

South China Morning Post, Pekin'in ABD'nin Washington'da anlaşma imzalama davetini kabul ettiğini yazdı. Detaylar aşağıda;
Çin Başbakan Yardımcısı Birinci Aşama Anlaşmayı Bu Hafta Washington’da İmzalayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

South China Morning Post gazetesinin haberine göre ülkenin üst düzey ticaret müzakerecisi Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalamak için bu hafta Washington’u ziyaret edeceği söylendi.

Konuyla ilgili bir kaynağa atıfta bulunan SCMP, Pekin’in ABD’nin Washington’da anlaşma imzalama davetini kabul ettiğini ve Çin heyetinin önümüzdeki hafta ortasına kadar birkaç gün ABD’de kalacağını belirtti. Heyet başındaki Liu He’nin ABD’ye Cumartesi gideceği eklendi. Düzenleme için herhangi bir taraftan doğrulama gelmedi. Kaynaklarda, SCMP’nin Alibaba tarafından yönetilse de çoğu zaman devlet lehine olduğu için eleştirildiği bilgisi verildi.

İki ülkenin, bu ayın başlarında varılan birinci aşama ticaret anlaşmasının tercüme edilmesi ve resmileştirilmesi üzerinde çalıştıkları da biliniyor. Birinci aşama ticaret anlaşması bazı tarifelerin düşürülmesini ve Çin’in tarımsal alımlarının artırılmasını içeriyor.

Başkan Donald Trump da geçen hafta anlaşmanın “tamamlandığını” belirterek Çin lideri Xi Jinping ile bir imza töreni yapacaklarını dile getirmişti.

ABD Çin Anlaşma İmzalanmak Üzere ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, daha önce iki ülkenin anlaşmayı Ocak ayının ilk haftasında Washington’da bakanlık düzeyinde imzalamayı hedeflediğini ve bunun Trump ile Xi’yi içermeyeceğini söylemişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de birinci aşama anlaşmanın Ocak ayında imzalanacağını savunarak şöyle demişti: “Sadece teknik, yasal bir düzenleme olarak düşündüğüm şeyden geçiyor ve belgeyi yayınlayıp Ocak ayının başında imzalayacağız.”

Xi Jinping de kısa süre önce yaptığı bir açıklamada anlaşmanın hem Çin hem de ABD için faydalı olduğunu düşündüğünü kaydetmişti. Anlaşmaya hem Çin hem ABD hem de dünya pazarlarının olumlu yanıt verdiğini anlatan Çin lideri, mümkün olan en kısa sürede anlaşmayı imzalayacaklarını ifade etmişti. Neticede SCMP’nin haberinin doğru çıkması durumunda, tüm dünyanın beklediği imzalar birkaç gün içinde atılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu