Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, ABD Yanlış Eylemlerini Ele Almadıkça Görüşmelerin Devam Edemeyeceğini Söyledi

Çin, ABD'nin yanlış eylemlerini ele almadığı sürece, ticaret görüşmelerinin devam etmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.
Çin, ABD Yanlış Eylemlerini Ele Almadıkça Görüşmelerin Devam Edemeyeceğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ticaret ile ilgili son ABD eylemlerinin, Pekin ile müzakerelerin ilerlemesini engellediği belirtildi. Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, “ABD, müzakerelere devam etmek istiyorsa samimiyetle yanlış eylemlerini düzeltmelidir. Ancak o zaman görüşmeler devam edebilir,” dedi.

Feng, özel olarak bir ABD eylemden bahsetmedi, ancak iki ekonomi arasında birkaç haftadır gerginlik yeniden yaşanmaya başlandı.

Feng ABD Eylemlerini AçıklamadıABD Başkanı Donald Trump, beklenmedik bir şekilde bu ayın başlarında 200 milyar dolarlık Çin malına uyguladığı gümrük vergisini yüzde 25’e yükseltti. Tarifeler 10 Mayıs’ta uygulamaya girerken, Çin de 1 Haziran itibarıyla 60 milyar dolarlık ABD malında gümrük vergilerini artırmış olacak.

Geçen iki hafta içinde Trump yönetimi Çin telekom devi Huawei’yi, ABD hükümeti izni olmadan Amerikan şirketlerinden satın alınmasını engelleyen bir kara listeye koydu. Google ise Pazar günü buna uymak için Huawei ile ilişkilerini keseceğini söyledi. Ancak ABD telekom ve akıllı telefon şirketi ticaretiyle ilgili bazı kısıtlamaları geçici olarak hafifletti. Google Salı günü önümüzdeki 90 gün içinde Huawei ile çalışmayı planladığını söyledi.

Gao, ABD’nin eylemlerinin iki ülke arasındaki normal ticari iş birliğine zarar vermenin dışında küresel etkilerine değindi.

Feng Küresel Etkilere Dikkat ÇektiSözcü, “ABD’nin Çin şirketlerine yaptığı baskı, her iki ülke arasındaki normal ticari iş birliğine ciddi şekilde zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda küresel sanayi ve tedarik zincirinin güvenliği için de büyük bir tehdit oluşturuyor. Çin buna kesinlikle karşı çıkıyor. Gelişmeleri yakından takip edip, gerekli hazırlıkları yapacağız,” dedi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, dü yaptığı açıklamada Pekin gezisi planlamadıklarını söyledi. Trump ise Haziran ayının sonunda Japonya’daki G20 toplantısında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını açıkladı. Bugün ise Xi’nin Trump ile görüşüp görüşmeyeceği sorulduğunda Geo, Dışişleri Bakanlığı’na sorulmasını istedi.

Şanghay ve Pekin Amerikan Ticaret Odaları’nın ortak anket, tarifelerin Çin’deki Amerikan şirketlerine zarar verdiği sonucunu vermişti.

Şirketler Tarifelerden EtkileniyorKatılımcıların yaklaşık dörtte üçünün, ABD’deki son tarifelerin ve Çin’den planlanan karşı tarifelerin son turlarının işlerini olumsuz yönde etkilediğini söylemişti. Bazı katılımcılar ise gümrük makamları ve diğer büroktarik zorlukların artmış olduğuna dikkat çekmişti.

Bugün yaptığı açıklamada Gao, Çin’deki tüm yabancı şirketlerin Çin hükümeti tarafından korunacağını söyledi. Bazı yabancı firmaların gündeme getirdiği konularla ilgili olarak, Çin’in bunları ele almak ve iş ortamını iyileştirmek için çalıştığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu