Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in ABD Soya Fasulyesi İthalatı Kasım’da Arttı

Çin’in ABD soya fasulyesi alımı Kasım ayında arttı. Detaylar aşağıda;
Çin’in ABD Soya Fasulyesi İthalatı Kasım’da Arttı
Yorum

Çin’in ABD soya fasulyesi alımı, Kasım ayında tarife içermeyen kotaları olan ithalatçılar tarafından ayrılan yüklerin gümrüklerden geçmesiyle bir yıl önceye kıyasla yükseliş kaydetti.

Bugün açıklanan verilere göre Pekin’in bazı Amerikan yükleri için ithalatçıları ağır tarifelerden muaf tutmasının ardından Çin bir yıl önceki sıfır seviyesinden ve Ekim ayındaki 1.147 milyon ton seviyesinden yükselerek 2.56 milyon ton ABD soya fasulyesi getirdi.

Sonuçta ABD soya fasulyesi sevkiyatları, Pekin’in geçen yıl soya fasulyesi dahil bazı Amerikan ürünlerine getirdiği tarifelerin hemen ardından gerilemişti.

Çin'in ABD Soya Fasulyesi İthalatı Kasım'da Arttıİki taraf geçen yılın Aralık ayında ticaret savaşlarında ateşkes yapmayı kabul ettikten sonra Çin ABD kargolarını almaya devam etti. Pekin’in son aylarda Washington’a yönelik iyi niyet jesti olarak tarife içermeyen kotalar yayınlamasının ardından ABD soya fasulyesi alımları iyiden iyiye arttı.

Ayrıca yine Kasım ayında Çin Brezilya’dan 3.86 milyon ton soya fasulyesi aldı ki rakam geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24 düşüşle 5.07 milyon tona geriledi. Brezilya sevkiyatları geçen ayki 3.793 milyon ton seviyesinden hafif yükseliş gösterdi.

Kısa süre önce edinilen bilgilere göre de Çin, Eylül-Kasım arasında ABD soya fasulyesi alımını 13 kat artırmıştı.

Çin ABD Soya Fasulyesi Alımı Kasım ArttıABD Soya İhracat Konseyi için Büyük Çin Bölge Direktörü olan Xiaoping Zhang’dan edinilen bilginin, Çin ve ABD verilerinin analizine dayandığı söylenmişti. Geçen yıldan bu yana gerçekleşen gelişmelere gönderme yapan Zhang, Çin’in bu yıl yaptığı soya alımlarının belirli düzenlemeler ışığında olduğunu vurguladı. Eylül ayında Çin Ticaret Bakanlığı, soya fasulyesi ve domuz eti gibi tarımsal ürünleri ek tarifelerden muaf tutacağını açıklamıştı.

Bu arada iki tarafın birinci aşama anlaşmasına ilişkin olumlu açıklamalar gelmeye devam ediyor. Trump, Salı günü yaptığı açıklamada birinci aşama anlaşmanın imzalanacağını vurgularken bugün Çin’den gelen açıklamada da Trump’ın yorumunu destekleyen ifadelere yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu