Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den ABD’ye Ticaret Konusunda Karşı Önlemler Tehdidi Geldi

Washington ile Pekin arasındaki gerilim giderek yükselirken Çin, ABD’yi ticaret konusunda karşı önlemler almakla tehdit etti. İşte ayrıntılar;
Çin’den ABD’ye Ticaret Konusunda Karşı Önlemler Tehdidi Geldi
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD’nin inatla kendi yolunda ilerlemesi durumunda Pekin’in karşı önlemler almaktan başka seçeneğinin kalmayacağını söyledi.

Çin’in ABD’nin getirdiği tarifelere nasıl yanıt vereceği konusundaki belirsizlik hala devam ederken Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, karşı önlemler açıklamalarıyla gündeme geldi.

ABD’nin yanlış eylemlerini değiştirmesi gerektiğini dile getiren Feng, söz konusu karşı önlemlerin neler içerebileceği konusunda ise ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Gao Feng, ABD Yanlış Eylem DeğiştirmeliBununla birlikte ticaret müzakerelerinde adalet ihtiyacının üzerini çizdi. ABD’nin son girişimlerinin sadece iki ülkeye değil, dünya ekonomisine zarar vereceği uyarısını yapan Feng, Washington’u orta noktada buluşmaya çağırdı. Yeni ABD tarifelerinin “ekonomik ve ticari sürtünmenin artmasına yol açacağını” söyleyen Feng; “ABD ve Çin’in birbirleriyle yarı yolda buluşup çözüm bulabileceklerini umuyoruz” diyerek yapıcı konuştu.

Ticaret müzakerecilerinin 13 Ağustos’ta telefonda konuştuklarını ve iki hafta içinde yeniden konuşmayı kabul ettiklerini aktarsa da konuşmanın içeriği hakkında bilgi vermedi.

Gao Feng, Müzakereciler Telefon Görüşmesi Açıklaması Gao ayrıca Pekin’in şirketlerin operasyonlarına engel koyabilecek bir planlanmış “güvenilmez varlıklar” kara listesinin üzerinde çalıştığını belirterek Amerikan şirketlere yaptırım getirilebileceğini vurguladı. Zaten Çin söz konusu listeden, ABD’nin telekomünikasyon devi Huawei’i yaptırım listesine eklemesinin ardından bahsetmişti.

Ticaret görüşmeleri sırasında Washington’un Hong Kong sorununu Çin karşısına getirip getirmediği sorulduğunda Gao, Trump’ın Hong Kong’un Çin’in bir parçası olduğu ve ABD’ye müdahale etmesi gerekmediği konusundaki önceki sözlerine işaret etti.

“Umarım ABD tarafı sözlerine sadık kalabilir” ifadelerini de ekledi. Trump geçtiğimiz hafta sonu yaptığı bir açıklamada, Hong Kong meselesinin hızlı ve insani bir şekilde çözülebileceğini dile getirmiş ve Başkan Xi Jinping’in iyi bir insan olduğunu söyleyerek onun isterse bu krizi uygun bir şekilde çözebileceğini belirtmişti. Çin’e bir ticaret anlaşması için Hong Kong’la insanca ilgilenmesi gerektiği önerisi de dikkat çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu