Yatırım yapmaya başla!

Çin Birinci Faz Ticaret Anlaşması Kapsamında ABD’nin İthalat Kısıtlamalarını Kaldırıyor

ABD Tarım Bakanlığı, Çin’in Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması gereğince tarımsal ürünlere yönelik ithalat kısıtlamalarını kaldırmaya başladığını açıkladı.
Çin Birinci Faz Ticaret Anlaşması Kapsamında ABD’nin İthalat Kısıtlamalarını Kaldırıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilecek 160 milyar dolarlık ürüne uygulanacak tarifeleri erteleme maddelerini içeren birinci aşama ticaret anlaşmasını 15 Aralık’ta onaylamıştı. 15 Ocak’ta ise Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı ie Beyaz Saray’da ticaret anlaşmasının birinci aşaması imzalanmıştı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında iki yıldır süren ticaret savaşı birinci faz anlaşmanın yapılmasıyla bitmiş oldu.

Ticaret uzmanları Çin’in anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirme konusunda güçlük çekmesi durumunda, Trump’ın yeniden tarifeleri artıracağı uyarısında bulunmuştu. Ancak şu ana kadar her iki taraftan da olumsuz bir hamle gelmedi. Son gelişmeye göre ise Çin’in ABD’den ithal ettiği tarımsal ürünlere yönelik kısıtlamaları kaldırmaya başladığı öğrenildi.

ABD Tarım Bakanlığı, Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması kapsamında Çin’in tarım alanında verilen taahhütleri yerine getirmeye başladığını duyurdu.

ABD Tarım Bakanlığı AçıklamaYapılan açıklamada; cipslik patates, kümes hayvanları ve hayvan yemi gibi tarımsal ürünlere yönelik uygulanan ithalat kısıtlamalarının, Çin tarafından kaldırıldığı bildirildi. Ek olarak Çin’in bazı tarımsal ürünlerin ithalatında uyguladığı vergileri de düşürdüğü duyuruldu.

ABD Tarım Bakanı Sonny Perdue, iki taraf arasında güçlü bir anlaşma yapıldığını ve bu anlaşmanın ABD tarım sektörü için önemli faydalar içerdiğini söyledi. Söz konusu faydaları bu yıl içinde görmeyi sabırsızlıkla beklediklerini dile getiren Perdue, anlaşmaya tüm unsurlarıyla sadık kalınmasını beklediklerini aktardı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’a destek veren ülkelere yaptırım kararı aldıklarını açıkladı. Yaptırımın gerekçesi olarak İran’ın füze geliştirme programına doğrudan katkı sağlanması gösterildi.

Buna göre aralarında Türkiye ve Rusya’nın da olduğu 13 ülkenin vatandaşı ve firmalarına Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’na (NPT) karşı İran’ın füze gelişim programına destek olduğu gerekçesiyle yaptırım kararı uygulanmaya başlandı

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum