Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzmanlar Çin’in ABD’ye Hangi Şekilde Misilleme Yapacağını Yorumladı

ABD'nin Çin ile müzakere ettiği süreçte gümrük vergilerini yüzde 25'e yükseltmesinden sonra Xi yönetiminin ne şekilde karşılık verebileceği yorumlandı.
Uzmanlar Çin’in ABD’ye Hangi Şekilde Misilleme Yapacağını Yorumladı
Yorum

Uzmanlar, Pekin’in ABD’nin Çin gümrük vergilerini yüzde 25’e yükseltmesine karşılık birkaç seçenek üzerinde durduklarını söyledi. Amerikalı ve Çinli müzakereciler arasındaki son görüşmeler, geçen hafta Cuma günü yapıldı ve herhangi bir anlaşma söz konusu olmadı. Bu müzakereler, ABD Başkanı Donald Trump’ın gölgesinde gerçekleşti.

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin yeni oranlarının yürürlüğe girmesinden hemen sonra karşı önlem alacaklarını söylemişlerdi.

Çin Önlem Alacağını SöylediÇin, karşılığın ne şekilde olacağını açıkça belirtmedi; ancak olayların dönüşünün kötü olacağı vurgusunda bulunmuştu. Uzmanlar ise Pekin’in verdiği yanıtın ABD’yi incitmenin birkaç yolunu birleştirebileceğini dile getirdi.

Clinton yönetimi sırasında eskide devlet sekreteri yardımcısı Susan Shirk, “Çin’in misilleme yapmasını ve ellerinden geldiğince orantılı bir şekilde yapacaklarını ve sadece ithalatı içermeyeceğini umuyorum. Sanırım çiftçilerimiz ve Çin’e yaptığımız çiftlik ihracatımıza hedeflenecek. Çünkü Başkan Trump’ın politik olarak umursadığı şey bu,” dedi.

Çin’in yanıt olarak açıklayacağı misillemenin ülkede faaliyet gösteren Amerikan firmalar üzerinde baskı yaratacağı da söyleniyor.

Çin'deki Amerikan Firmalar Baskı Altına GirebilirŞu anda Kaliforniya Üniversitesi’nin San Diego Küresel Politika ve Strateji Okulu’da 21. Yüzyıl Çin Merkezi Başkanı olan Shirk, “Gerçekten her şey adil bir oyun olabilir ve misilleme olmasaydı çok şaşırırdım,” ifadelerini kullandı. Analistler ise Pekin’in misillemesi için bir başka seçeneğin de döviz amortismanını içerebileceğini belirtti.

Yani Çin yuanı için değer düşüklüğü Çin ihracatına ticaret avantajı sağlayacak ve potansiyel olarak ABD tarifelerinin etkisini dengeleyecektir. TS Lombard araştırma şirketinin Çin ekonomisti olan Bo Zhuang, “Para biriminin Washington’a karşı belirgin bir avantaja sahip olduğu bir alan olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Zhuang Çin’in cari işlemler dengesini daralttığına ve yuanın buna bağlı olarak ikinci yarıda değer kaybına yöneltilebileceğini vurguladı.

Yuanın Değer Kaybına İzin VerilebilirEkonomist, “Çin Halk Bankası daha fazla yuan değer kaybına tahammül edebilse de bunu bir perakende aracı olarak kullanma konusunda dikkatli olabilirler. Trump’ın gazabına neden olmasının yanı sıra daha zayıf bir para birimi de sermaye çıkışlarını tetikleme riskini ve Çin ekonomisini dışa açma çabalarını zedeleyebilir,” dedi. Trump’ın yeni tarifelerinin perakendecileri vuracağı yorumu daha önce de yapılmıştı.

Birçok kişi, Çin’in misillemede 1 trilyon dolar değerindeki ABD borcunu boşa çıkarabileceğine dikkat çekti. Ancak JP Morgan’ın Asya’daki Japonya çıkışlı hisse senedi araştırma başkanı James Sullivan, böyle bir hareketin nihayetinde ülkenin çıkarlarına ilgi göstermeyeceğini dile getirdi.

Sullivan, ABD Hazinelerinin en büyük sahibinin Çin olduğunu ve yapacağı hamlelerin kendisine de zarar vereceğini belirtti.

Çin Kendi Ekonomisine Zarar VerebilirSullivan, “Dünyadaki ABD Hazinelerinin en büyük sahibi Çin’dir ve bu nedenle ABD’yi kademeli olarak incittiği kadar kendi bilançosuna da zarar veriyorlar, tanımaları gereken zararlar gerçekten çok,” ifadelerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Amerikan zammına misilleme yapmak için kullanabileceği seçenekler dizisine rağmen üstün bir ele sahip değil. Shirk, “Sanırım geçici çözümler var, ancak Başkan Trump ve Başkan Xi arasındaki bu halka açık oyun, Xi’nin yolunu kapatması için çok zor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu