Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paritelere Çin-ABD Gelişmeleri, Theresa May’in “B” Planı ve Talebi Artmayan Altın ile Bakış

Dünya genelinde değişen politikalar, merkez bankalarının hamleleri ve operasyonel faaliyetler başlığında pariteler, altın ve petrolün değerlendirilmesi.
Paritelere Çin-ABD Gelişmeleri, Theresa May’in “B” Planı ve Talebi Artmayan Altın ile Bakış
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası güncellenecek faiz kararına dikkat vermiş durumda. Piyasa tarafında faiz oranlarına yönelik herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Ancak diğer tarafta Banka’nın gerçekleştireceği toplatı önem arz ederken, açıklanacak sonuçlar ise pozisyonların şekillenmesinde etkili olacak. Piyasaların toparlanma göstergesinin üzerine gelen düzeltme başlığı gerçekten düzeltme mi yoksa tepe noktadan başlayan geri çekilme mi olduğu konusunda şüpheci görüntüsü yatırımcı tarafını da baskılamakta.

Yatay bir bantta dalgalanan EUR/USD paritesi 1,1353 seviyesinden işlem görmekte. Parite için 50 günlük hareketli ortalamanın görüldüğü 1,1365 seviyesi değerlenmede rastlanabilecek ilk direnç olarak gözetlenebilir. İkinci direnç için ise 1,1376 takip edilebilir. Ayırıca 14 günlük çalıştırılan RSI ve STOCHRSI indikatörlerinin sırası ile 42 ve 0.505 seviyelerinde gözlenen duruşu sat bölgesinde sinyal veriyor.

“B” Planına Karşılık, Referanduma Davette Tüm Anlaşmalara Kabul Açıklaması

"B" Planı, Referanduma Davet ve GBP/USDAB ile İngiltere Başbakanı Theresa May arasında imzalanan Brexit anlaşmasının reddi, devamında May’in güvenoyu alması ve beklenen “B” planının asıl anlaşmadan pek de farklı olmaması piyasalarda yeni bir referandum algısına karşılık muhalefetin yeni bir referandum durumunda her tasarıyı kabul edecek yöndeki açıklamasının üzerine ülke para birimi GBP Amerikan dolarına karşı %0.59’luk bir primlenme ile 1,3032 seviyesinde fiyatlanıyor. Ülke varlıklarının bu gelişmeye ters orantılı hareketi ise bölge genelinde gözlenen küresel satış tarafındaki görünüme kaynak görülebilir.

GBP/USD paritesi için 1,30 seviyesindeki psikolojik noktanın üzerindeki seyir korunursa, yukarı tarafta 1,3068 seviyesi olası bir direnç olarak incelenebilir. Aşağı yönde gelişecek tabloda ise 20 günlük hareketli ortalama 1,2980 ve daha altında ise 100 günlük hareketli ortalama 1,2922 seviyesi olası destekler olarak değerlendirilebilir. STOCH (9,6) indikatörü 75 seviyesinde alım bölgesinde hareket etmekte.Brexit sürecindeki gelişmelerin operasyonel faaliyetlerde negatif bir etkisi görülmese de bölgede gözlenen olumsuz seyrin birkaç gündür hakimiyeti hisse senedi piyasalarını etkilemekte.

Sıkılaşmaya Gidilmeyeceği Sinyali ve USD/JPY Yansıması

Sıkılaşmanın Gözükmemesi ve USD/JPY DeğişimiBölgesinin güvenilir liman arzı olan JPY, Japonya Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği toplantı sonuçları ile piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Varlık alımlarında da değişikliğe gitmeyen Merkez Bankası piyasa öngörüsünü bozmamış oldu.

Gelişmede öngörüde bozulma olmamış olması yatırımcıya bir güven aşılayabilir. Banka’nın getiri eğrisi tarafında değişikliğe gidilmesi 2 oy, gidilmemesi ise 7 oy şeklinde sonuçlandı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) 2019 – 2020 yılına ait büyüme beklentisini yükselttiğini açıklarken bu yılki enflasyon oranını ise %1.4’ten %0.9’a düşürdüğünü duyurdu. Bu açıklamanın da yatırımcı tarafında ve reel sektör operasyonel faaliyetlerinde psikolojik bir pozitif etkisi görülebilir.

Enflasyon oranının düşürülmesi küresel güçler arasında olasılığı yüksek ılımlı seyrin pozitif sonucu ve ham petrol fiyatlarının geri çekilmesi kaynak gösterilmekte. Gelişmelerin Banka’nın para politikası konusunda sıkılaşmaya gitmeyeceği sinyali olarak okunması kaynaklı Yen dolar karşısında rakibi ülke para birimleri (G-10) arasında değer kaybı gösterdi.

 USD/JPY %0.50 günlük baz primlenmesi ile 109,90 fiyatından ticaret görürken, 20 günlük hareketli ortalama 109,63 seviyesi olası bir destek olarak değerlendirilebileceği gibi yukarı yönlü harekette ise 110 psikolojik bandı ve 110,73 teknik direnci göz önüne alınabilir.

Güvenilir Limana Talep Artmazken Petrol Primlendi

Değerli Metal Altın Yatay, Petrol İse PrimliKüresel güvenilir liman değerli metal kırışık endekslerdeki yükselen değerlenmenin ardından yatay bir bantta hareket etmekte. ABD tarafında gerçekleşen Çin görüşmeleri konusundaki olumsuz haber ve akabinde gelen resmi açıklamada sürecin devam ettirileceği hisse senedi piyasalarında bir değer kaybına neden olmuştu, hatta kayıplar S&P 500 endeksi son zamanların önemli seviyelerinde gözlenmişti. Artan yatırımcı korkusuna karşılık güvenilir liman arzı altın tarafında gerçekleşen uzun pozisyonlar gözlenmemekte.

Piyasanın liman talebini artırmamış olması gelişmelerin değer kaybı görülse de yine yukarı yönde gerçekleşeceğinin işareti olarak okunabilir. Risk algısının yükselmesi ile talebi artan spot altın bugün %0.41 değer kaybı ile 1.279 seviyesinde hareket ediyor. 14 günlük çalıştırılan RSI indikatörünün 36 seviyesindeki hareketi parite için sat sinyali olurken, 100 günlük üssel hareketli ortalamanın 1.284,81 seviyesindeki görüntüsü ve altının güncel fiyatın bazında seviyenin olası en yakın direnç olabileceği düşünülebilir.

Güncel ham petrol fiyatlarını takip etmek için tıklayınız!

%0.41 değer kazanarak 61,75 $ seviyesinde hareket ederken Brent Petrol, günlük bazda 62,33 $ ve 61,16 $ seviyelerindeki marjları arasında gözleniyor. Mart vadeli Brent Petrol kontratında işlemler %0.50’lik değerlenme ile 61,80 $ üzerinden gerçekleşirken, aynı vade WTI Petrol (West Texas Intermediate) %0.36 ile 53,20 $’dan işlem görüyor. 50 günlük hareketli ortalamasındaki 53,18 seviyesine paralel seyreden petrol 10 günlük h.o.’sunda bulunan 53,26 seviyesinin altında gözleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu