Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in ABD’yi Geçmesinde Asıl Ölçüt Kişi Başına Düşen GSYİH

Covid-19 darbesini alan ilk ülke olmasının yanında toparlanma konusunda öne çıkan Çin, uzmanlara göre beklenenden daha önce ABD’yi geçecek. Ancak dönüm noktası konusunda farklı görüşler var.
Çin’in ABD’yi Geçmesinde Asıl Ölçüt Kişi Başına Düşen GSYİH
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi yılında büyümeyi sürdüren tek büyük ekonomi olarak öne çıkan Çin, uzmanlara göre Covid-19 nedeniyle beklenenden birkaç yıl önce dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD’yi geçecek. 2020’de yüzde 70’i geçen oranla ABD’ye yaklaşan Çin GSYİH’si, geçen yıl yüzde 2,3 büyüyerek 101.6 trilyon yuana ulaştı.

Bu, ABD doları başına 6,9 yuan ortalama döviz kuru esas alınarak yaklaşık 14,7 trilyon ABD doları anlamına geldi. ABD ise geçen hafta 2020 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın cari dolar bazında %2,3 daralarak 20,93 trilyon dolara gerilediğini bildirdi.

CNBC’ye göre bu Çin ekonomisini 2019’daki 7,1 trilyon ABD dolarından 2020’de ABD’nin yalnızca 6,2 trilyon dolar gerisinde bıraktı.
Covid ABD Çin Ekonomi Darbesi
Görsel Kaynak: CNBC

Nomura’dan Rob Subbaraman Cuma günü bir e-postada; büyümedeki farklılaşmanın salgının ABD ekonomisine Çin ekonomisinden çok daha büyük bir darbe olduğu görüşleriyle tutarlı geldiğini söyledi.

Makul büyüme tahminlerine göre Çin ekonomisinin ABD doları cinsinden büyüklüğünün 2028’de ABD’yi geçeceğine inandıklarını ekledi. İngiliz düşünce kuruluşu Centre for Economics and Business Research (CEBR) de son raporunda Çin’in 2028 yılına kadar en büyük küresel ekonomi olarak ABD’yi geçeceğini tahmin etmişti.

Subbaraman, Çin para biriminin ABD doları başına 6 yuana kadar güçlenirse Pekin’in ABD’yi beklenenden iki yıl önce 2026’da geçebileceğini aktardı.
Yuan, son altı ayda ABD doları karşısında iki yıldan fazla bir süredir görülmeyen seviyelere güçlenmeye başladı.

J.P. Morgan’dan Tai Hui, Cuma günü bir notunda; “en son GSYİH verileri, salgını kontrol altına alma kabiliyeti nedeniyle Çin’in toparlanmasının 2020 sonuna doğru güçlü bir ivme kazandığını gösteriyor” dedi.
Çin ABD Kişi Başına Düşen GSYİH Karşılaşması
Görsel Kaynak: CNBC

Çin GSYİH’sinin ABD GSYİH’sine yetişmesinin sekiz ila 10 yıl daha alacağını tahmin ettiğini ekledi. Son haftalarda Çin’de koronavirüs vakalarının ardından gelen yeni hükümet kısıtlamalarının muhtemelen ilk çeyrek büyümesi konusunda karışık sinyaller vereceğini, ABD’nin ise geçen yılın sonlarında onaylanan hükümet desteğinden yararlanacağını söyledi.

Ancak Tai, GSYİH’nin yalnızca pratik bir karşılaştırma olduğu ve karar verirken yatırımcıların aynı zamanda ekonomik yapı, gelir, kalkınma ve rekabet gücü farklılıklarını da göz önünde bulundurmaları gerektiği konusunda uyardı.

China Renaissance’ın makro ve strateji araştırma başkanı Bruce Pang, koronavirüsün Çin’in ABD’yi beklenenden üç ila beş yıl önce geçmesine izin vermesini beklediğini kaydetti.

Ancak, gerçek dönüm noktasının Çin’in kişi başına düşen GSYİH açısından ABD’yi geçebileceği zaman olacağının üzerini çizdi. ABD’nin yaklaşık dört katı insan sayısıyla, Çin’in kişi başına GSYİH’si 2020’de yaklaşık 11.000 dolara yükselirken, ABD’ninki 63.200 dolarla beş kattan fazla büyüktü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu