Yatırım yapmaya başla!

Çin 1 Ocak’tan İtibaren 700 Üründe Gümrük Vergisini İndiriyor

Çin Finans Bakanı Liu Kun tarafından yapılan açıklamada, tüketici fiyatlarının düşürülmesi amacıyla 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, 700 üründe gümrük vergisi oranının indirileceği bildirildi.
Çin 1 Ocak’tan İtibaren 700 Üründe Gümrük Vergisini İndiriyor

Çin’den tüketici fiyatlarını düşürme ve Devlet Başkanı Xi Jinping’in daha fazla ekonomik açılma sözü kapsamında bu yıl üçüncü kez vergi indirimi kararı geldi. Çin Finans Bakanı Liu Kun, bazıları ihracat vergilerinde olmak üzere 700’den fazla üründe, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin indirileceğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Çin ile ticaret anlaşması bulunan ülkelerden yapılan ithalatın vergilendirmesinin her iki tarafın kararlaştırdığı düzeyde olacağı bildirildi. Yeni Zelanda, Peru, Kosta Rika, İsviçre, İzlanda, Güney Kore, Avustralya ve Gürcistan ile ikili anlaşmaları kapsamında, gümrük vergilerini Asya Pasifik Ticaret Anlaşması’nda olduğu gibi, 2019 yılında tarifeleri daha da düşürme sözü verildi. Hong Kong ve Macau’dan yapılan ithalatın da vergi indirimlerine dahil edileceği söylendi.

Çin Finans Bakanı Liu Kun, bazı ihracat vergilerinde indirime gidileceğini, bazılarında ise %0,0 düzeyinde olacağını söyledi.

Geçici değişikliklerin özel durumlarda değiştirilebileceğini ve tüm Dünya Ticaret Örgütü (WTO) üyeleri için geçerli olduğunu belirten Kun, böylesi bir durumda bile kayırılan ülkelerin çoğundan daha düşük olabileceğini belirtti.

Açıklanan gümrük vergisi indirim kararı ile bu yıl içinde üçüncü kez indirim yapılmış olacak. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan, ABD’den ithal edilen soya fasulyesine uygulanan gümrük vergilerinden kaynaklanan zararı telafi etmek amacıyla, ayçiçeği ve kanola yağı içeren birçok gıda ürününde vergilerin %0,0 düzeyine çekileceği bildirildi.

İlaç tüketiminde kullanılan bazı ürünlerden de gümrük vergisi kaldırılacak.

Söz konusu ürünler de %0,0 vergi sınıfına dahil edilirken, yüksek teknolojili ürünlerde de azalacağı belirtildi. Bunun yanında uçak jeneratörlerinde vergi oranının %1, otomotiv sektöründe kullanılan montaj hattı kaynak yapma robotlarında %5 olacağı açıklandı. Bakanlıktan yapılan bilgilendirmede, kayırılan ülkelere uygulanacak gümrük vergilerinin özellikle bilişim teknolojileri için daha da düşük olacağı söylenirken, şu an için ithalat vergi oranlarının %40 olan 94 ürün için vergi indirimi yapılmayacağı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum