Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, 4Ç19’da Yüksek Borçlanma, Düşük Nakit Akışı ve Ticaret Savaşından Çekti

Bağımsız anketin sonuçları, dördüncü çeyrekte Çin ekonomisi için üç önemli konuya ulaştı.
Çin, 4Ç19’da Yüksek Borçlanma, Düşük Nakit Akışı ve Ticaret Savaşından Çekti
Yorum

Perşembe günü yayınlanan bir işletme anketi, Çin’in dördüncü çeyrek ekonomik büyümesinin 2019’un en zayıf noktası olabileceğini ancak yine de bir önceki çeyreğe ve bir yıl öncesinin aynı dönemine göre iyileşme gösterdiğini ortaya serdi.

Araştırma firması China Beige Book’un dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin üç aylık değerlendirilmesine göre kâr sessiz kalsa da imalat ve hizmetler bir önceki çeyreğe göre en güçlü gelir artışını gördü. 3.300’den fazla Çinli işletmenin anketine dayanan değerlendirmeden üç önemli sonuç ortaya çıktı.

Çin Ekonomisinin Dördüncü Çeyrek Değerlendirmesi

Çin Ekonomisinin Dördüncü Çeyrek DeğerlendirmesiBirincisi, nakit akışlarının hızla kötüleştiğine dair işaretler oldu ki raporda da şu ifadelere yer verildi: “Giderek kötüleşen nakit akışı trendini önemsememek kolaydır çünkü bu bazı açıklardan sistemin bir özelliğidir. Ancak Çin standartlarına göre bile dördüncü çeyrek borçları en kötü seviyelere ulaştı.”

İkinci olarak da şirketlerin dördüncü çeyrekte daha yüksek gelir rapor etseler de yeni siparişlerin düşmeye başladığını bildirdi. Talebin dayanmayabileceğini öngören rapor, firmaların henüz müşterilerinin gönderdiği mesajı anlamamış olabileceklerini kaydetti.

Son olarak, ekonominin dördüncü çeyrekte rekor düzeyde kurumsal borçlanma gördüğü sonucunu paylaştı.

“Kredi başvuruları ulusal olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, reddetmeler tüm zamanların en düşük seviyelerini gördü.” diyen China Beige Book; “2012’den bu yana ilk defa dört temel sektörümüzün her birinin firmaların yüzde 30’undan fazlasının borçlanma rapor ettiğini gördük” ifadeleriyle devam etti.

Gölge Bankacılık Kredileri Yükseliyor

Gölge Bankacılık Kredileri YükseliyorAnket, işletme kredilerindeki artışın kısmen gölge finansmanı geri dönüşünden kaynaklandığını aktardı. Gölge bankacılık, daha az düzenleyici gözetim altında olmaları nedeniyle genellikle daha yüksek riskler sunan düzensiz kredi faaliyetlerini ifade ediyor.

China Beige Book’un verileri de bankacılık dışı kredi kuruluşlarından alınan kredilerin oranının 2019’un dördüncü çeyreğinde yaklaşık yüzde 40’a yükseldiğini gösterdi.

Oranın 2013’ün aynı döneminde yüzde 29 olduğu eklendi. Çin’in daha küçük özel firmaları ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunsa da geleneksel olarak kredi kalma konusunda daha büyük, devlete ait kamu şirketlerine kıyasla zorlandı ve bu da onları gölge bankacılığa yönlendirdi.

China Beige Book direktörü Shehzad Qazi, şu ifadelerle açıklama yaptı:

“Bu, gölge bankacılığın her 5 krediden yaklaşık 2’sini temsil ettiği ardışık üçüncü çeyrek. Pekin’in 2016-2017’den bu yana gölge bankaları denklemden silmeye devam ettiği düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı görünebilir. Bu çeyrekte üretim dışındaki her sektörde borçlanma arttı. Ve dördüncü çeyrekteki ayırt edici özellik, hem kredi hem de tahvil piyasalarında borçlanmada bir artış görülmesi oldu.”

Ticaret Savaşının Etkileri

Ticaret Savaşının EtkileriDiğer kaygılar arasında aşırı arzın ve kârları azaltabilecek ücret artışlarının bulunduğu kaydedildi. Ankette, Çin’in üretiminin ABD ile ticaret savaşına rağmen “şaşırtıcı derecede sağlam” olduğu vurgulandı. Çin’in genel ihracat siparişlerinin 2019’un ikinci yarısında, Amerikan tarifelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte düştüğü belirtilirken dördüncü çeyrekteki imalat gelirinin hala güçlü kaldığı aktarıldı.

“Envanter birikimleri hem 3. çeyrekte hem de 4. çeyrekte yavaşladıkça, üreticiler aşırı tedarik sorununun büyük bölümünü perakendecilere iletmiş olabilirler.” diyen rapor, katılımcıların 5’inden 3’ününs toklarının arttığını dile getirdi. “Bu potansiyel olarak önemli bir sonuçtur, çünkü tüketimin büyümeye müjdelediği katkısının kronik aşırı arz problemi tarafından abartıldığını ima ediyor. Bu durumda, perakendeciler fazlalıkları kendi pahalarına saklıyor.” ifadelerine yer verildi.

Qazi, tüketici sektörü oldukça sağlamken diğer tüm sektörler cansızlaşıyorsa, güçlü bir tüketici sektörünün dahi “2020 için büyük bir risk” haline geleceğini öne sürdü. Birinci aşama anlaşmanın Pekin’e yönelik rüzgarların gelecek yıl önemli ölçüde kötüleşmemesini sağlaması açısından faydalı olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu