Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in 2Ç20’deki Pozitif Büyümesi Uzmanlara Göre Endişe Verici

Çin'in beklentileri aşarak yüzde 3,2 büyüme gösteren GSYİH'si için uzmanlardan endişe verici yorumlar geldi. İşte pozitif büyüme için kötü haberler;
Çin’in 2Ç20’deki Pozitif Büyümesi Uzmanlara Göre Endişe Verici
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in tüm dünya tarafından merakla beklenen ikinci çeyrek GSYİH verisi bugün açıklandı. Verinin büyük önem arz etmesinin nedeni ise hem ülkenin ABD’nin ardından ikinci en büyük ekonomisi olması hem de Pekin’in gelecekteki yönüne ışık tutmasıydı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamada, ülkenin 2Ç20’de yüzde 3,2 büyüdüğü belirtildi ki rakam yüzde 2,4’lük beklentilerin üzerinde geldi. Veri öncesinde yayımladığı raporda Çin hakkında epey iyimser öngörülerde bulunan S&P’nin yüzde 2,5’lik tahminini dahi geçti.

S&P, üçüncü ve dördüncü çeyrek için sırasıyla yüzde 6,5 ve yüzde 7,5’lik tahminlerde bulunurken 2020 için yüzde 1,2’lik büyüme olacağını öngörmüştü.
S&P Global Çin Büyüme Tahmini
Kaynak: S&P

Düşünce kuruluşu The China Macroeconomy Forum (CMF) de Çin GSYİH’sinin ilk çeyrekteki rekor daralmanın ardından kesintisiz toparlanma kaydedeceğini tahmin etmişti. Bu noktada tahminler doğrultusunda, hatta beklentileri aşarak yüzde 3,2 büyüyen Çin ekonomisinin açıkladığı veriye ilişkin yorumlar dikkat çekti.

Büyümeyi olumsuz yönde eleştiren analistler, yüzeyin altında mücadeleler olduğunu ve daha zor bir ikinci yarı olasılığının bulunduğunu aktardı. Goldman Sachs analistlerinin analizine göre sanayi üretimi Haziran ayında bir önceki yıla göre %4,8 arttı, perakende satışlar yüzde 1,8 düştü ve sabit varlık yatırımı yüzde 3,1 düştü.

Goldman Sachs ekonomisti Yu Song ve bankanın analistleri, “güçlü verinin dezavantajı, daha güvercin bir politika için baskıları azaltacak olması” dedi.
Çin 2ç20 Büyüme Kötü Haberler
Görsel Kaynak: MarketWatch

MarketWatch’un haberine göre Goldman ekibi, politika daha az destekleyici olmaya başladığı için ikinci yarı tahminlerine yönelik aşağı yönlü risklerin arttığını belirtti. Ayrıca politika yapıcıların aşırı sıkılaştırmanın tehlikelerinin farkında olmalarına rağmen politikanın afiş verilerden daha fazla etkilendiğini dile getirdi.

AxiCorp’un küresel piyasa stratejisti Stephen Innes, Çin’in büyüme konusundaki manşet verisinin risk duyarlılığı için “açık bir şekilde pozitif” olsa da asıl önemli şeyin üzeri kapalı şeyler olduğunu belirtti.

Verilerin, bir hükümetin talep yerine endüstriyel üretim büyümesi ile ekonominin arz tarafını nasıl normalleştirebileceğini gösterdiğini savundu.“Tüketicileri ikna etmek için ne kadar teşvik ve mali şeker olursa olsun, dairelerinden ayrılmayacaklar ve manzaranı virüssüz olduğundan emin olana kadar harcama çılgınlığı yapmayacaklar.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu