Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Başkanı Christine Lagarde, ECB Başkanı Mario Draghi’nin Yerine Geçecek

ECB Başkanı Mario Draghi'nin görev süresinin bitmesine az bir süre kalmışken, başkan adayları şekilleniyor.
IMF Başkanı Christine Lagarde, ECB Başkanı Mario Draghi’nin Yerine Geçecek
Yorum

Avrupa Birliği şu anda iki önemli görev yerinin boşalacak olması nedeniyle telaşlı günler geçiriyor. Avrupa Komisyonu Başkanı olan Jean Claude Juncker’ın yerine geçecek isme karar verilmesi için büyük bir çaba gösterilirken, Hollandalı sosyalist Frans Timmermans destek almıştı. Buna karşın hala bir isim üzerinde anlaşılmış gözükmüyor.

Avrupa Birliği’ndeki diğer telaş nedeni ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Ekim ayında görev süresinin dolması.

Draghi'nin Süresi DoluyorBundan sekiz ay önce Draghi’nin yerini alabilecek isimler üzerine dikkat çekici açıklamalar yapılmıştı. 2019 yılının Ekim ayında görevi bırakacak olan Draghi’nin koltuğu için Avrupa Bankacılık Otoritesi Başkanı olan Andrea Enria, İrlanda Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı olan Sharon Donnery ve Fransız bankacılık düzenleyicisinin başkanı olan Robert Ophele gibi isimler öne sürülmüştü.

Bugün ise Uluslararası Para Fonu’nun Başkanı Christine Lagarde, ECB Başkanı Mario Draghi’nin yerine geçecek isim olarak gösterildi.

Christine Lagarde Yerine Geçecek28 AB üye ülkesinin liderleri, Mayıs ayında yapılan parlamento seçimlerinin ardından, çeşitli Avrupa kurumlarını kimin yönettiğini belirlemek üzere tartışmalara kilitlendi. ECB’yi içeren başlıca AB organlarının tümü yeni bir başkana ihtiyaç duyuyor.

Dört farklı AB yetkilisi, Lagarde’nin ECB’nin en iyi işi için olası isimlerden biri olduğunu doğruladı. Mevcut başkan olan Draghi’nin sekiz yıllık görev süresi dolarken, halefi bir sonraki ay yerinde olacak.

Fransa’nın eski maliye bakanı olan Lagarde, 2011’den beri Uluslararası Para Fonu’nun başkanlık görevini yürütüyor.

Christine Lagarde 2011'den Beri IMF BaşkanıLagarde’nin IMF Başkanı olarak görev süresi 2021’de sona erecek. Avrupalı liderler, Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sylvie Goulard da dahil olmak üzere Draghi’nin yerini alabilecek diğer isimleri de tartışıyorlar. Ancak Brüksel’de henüz 28 devlet başkanının Pazar’dan beri toplanmasına rağmen bir anlaşma bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu