Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Christine Lagarde AMB Başkanlığı için Avrupa Parlamentosu’ndan Kabul Gördü!

31 Ekim tarihinde Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanlığını bırakacak olan Mario Draghi'nin yerine geçecek olan Christine Lagarde görev için Avrupa Parlamentosu'nun onayını aldı.
Christine Lagarde AMB Başkanlığı için Avrupa Parlamentosu’ndan Kabul Gördü!
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 1 Kasım 2011 tarihinden bu yana Başkanlık görevini üstlenen Mario Draghi 31 Ekim’de görevinden ayrılmaya hazırlanıyor. Bir süredir Draghi’nin boş kalacak koltuğuna oturmaya aday olan isim ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde idi.

AMB Yönetim Konseyi tarafından uzun süren görüşmelerin ardından aday olarak kabul gören Lagarde, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nin yayımı ile Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayını almayı bekliyordu. Nihayet beklenen gerçekleşti ve AP Lagarde’ın AMB Başkanlığına atanmasına onay geldi.

Avrupa Birliği’ne üye olan ülke liderlerinin AMB Başkanlığı için aday gösterdiği Lagarde, Fransa’nın Strazburg şehrinde toplanan AP Genel Kurulu tarafından gereken onayı aldı.

AP Genel Kurulu Tarafından Onay AldıGenel Kurul’da Lagarde için yapılan oylamada 394 adet “evet” oyu çıkarken, 206 kişi “hayır” oyunu kullandı. Bunun yanında 49 milletvekili ise çekimser kalarak oy hakkını kullanmadı.

Bundan sonra yapılması gereken ise AB üyesi olan ülke liderlerinin Ekim ayında Brüksel’de yapılacak zirvede Lagarde’ı AMB Başkanlığı için son kez onaylamak olacak.

IMF’nin ilk kadın başkanı olan Lagarde, AMB’nin de ilk kadın başkanı olacak. 2011’den beri görevine devam eden başkanın IMF’deki yerine kimin geçeceği bilinmiyor.

AMB'nin İlk Kadın Başkanı OlacakLagarde’ın başta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından AMB için aday isim olarak öne çıkarılması bankanın yapısına ülkedeki siyasetçilerin müdahale çabası olarak yorumlanabiliyor.

Diğer taraftan Lagarde 63 yaşında ve daha önce merkez bankası başkanlığı yapmadığı göz önüne alındığında bu görev için oldukça acemi görünüyor. Bu sebeple onun bu görevine sıcak bakmayanların zıt görüşleriyle karşılaşmak mümkün olabilir.

AP’de kısa zaman önce konuşan Lagarde, AMB’nin piyasaları daha çok dikkate alması ve mali politikanın daha da güçlendirilmesi gerektiğini söylemişti. 1 Kasım günü görevi Draghi’den devralacak olan Lagarde’ın bankanın politikasında herhangi bir güncellemeye gidip gitmeyeceği takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu