Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chicago Fed Başkanı Evans Bankadan Gelecek İki İndirimin Enflasyonu Yükselteceğini Savunuyor

Fed’den beklenen faiz indirimi her geçen gün kafaları daha da karıştırırken, ekonomistler ile yetkililerin bu konudaki açıklama ve tahminleri sürüyor.
Chicago Fed Başkanı Evans Bankadan Gelecek İki İndirimin Enflasyonu Yükselteceğini Savunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rabobank Küresel Ekonomi ve Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Stefan Koopman, dün Fed’in faiz indirimine dair bazı açıklamalarda bulunmuştu. FOMC toplantılarının faiz indirimine uygun ortam yarattığını savunan Koopman, Temmuz ayı sonunda Fed’den 25 baz puanlık faiz indirimi bekliyor.

Ekonomide zayıflama gördüğünü de sözlerine ekleyen Koopman’ın ardından, bir açıklama da Chicago Fed Başkanı Charles Evans’tan geldi. Gazetecilere yaptığı açıklamada Fed için iki faiz indiriminin 2021 yılına kadar enflasyonu yükseltebileceğini bildiren Evans, politika yapıcılara enflasyonu %2’nin üzerine çıkarmak için çaba göstermelerini tavsiye etti.

Şu durumda nötr yaklaşım izlediğini belirten Evans, enflasyonu yükseltmek amacıyla daha destekleyici bir tutum takınabileceğini söyledi.

Evans Şu Durumda Nötr Yaklaşım İzliyorEnflasyon rakamlarına dair değerlendirmeler yapan Evans, enflasyonun hedefin altında seyretmesinden endişe duyduğunu açıkladı. Politika yapıcıları bu rakamı yukarıya çekme konusunda teşvik etmek isteyen Evans, onların bu çabayı gösterdikleri sürece cari Fed çerçevesinin yeterli olacağını ifade etti.

Ticaret ortamındaki belirsizliklerin işletmelerin uzun vadeli planları için zorluk çıkardığını düşünen Chicago Başkanı, tıpkı Lael Brainard gibi aşağı yönlü risklerin önemine dikkat çekti. Bu aşamada risk yönetiminin biraz daha genişlemeci olması gerektiğini kaydetti. Ayrıca ABD ekonomisinin iyi durumda olup temellerinin oldukça sağlam olduğunu düşünüyor.

İstihdam piyasasını hareketli olarak değerlendiren Evans, cari ekonomide istihdamın Fed için tartışma konusu yarattığını bildirdi.

Evans İstihdam Konusunu Hareketli Olarak DeğerlendirdiBu yıl gerçekleşecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında oy kullanma hakkı bulunan Charles Evans, tüketici harcamalarını güçlü olarak nitelendirirken, işletme yatırımlarını zayıf buluyor. 2019 yılı için ekonomik büyümeyi ise %2 oranında bekliyor.

Ekonomistlerin görüşleri dikkate alındığında, Fed, risk yönetimi konusunda oldukça dikkatli davranmalı. Mayıs’tan bu yana kendini gösteren aşağı yönlü riskler Fed’in faiz indirimi kararı açısından önem taşıyor. Ay sonunda gerçekleştirilecek toplantının ardından faiz indirimi konusu netlik kazanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu